Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202114:49

Sutkowski: wzrosty i spadki zakażeń w epidemii są naturalne

Sutkowski: wzrosty i spadki zakażeń w epidemii są naturalne - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Wzrosty i spadki zakażeń w okresie epidemii są naturalne. Moim zdaniem górka nie przekroczy poziomu 10-15 tys. – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych lek. med. Michał Sutkowski.

Kluczem, w jego ocenie, nie jest ponowne wzmocnienie obostrzeń, ale egzekwowanie obecnych. "Patrząc na wyniki, możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce. Pytanie, jakie osiągnie rozmiary?" – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych ocenił, że jest to kwestia jedynie nazewnictwa.

"Są pewne wzrosty. Moim zdaniem są one jednak naturalne i zupełnie normalne w okresie epidemii. Dalej uważam, że obecnie – podkreślam obecnie – nie ma symptomów, że wzrost będzie większy niż do poziomu 10-15 tys. zakażeń na dobę. Wiele osób już chorowało, postępują szczepienia. To wszystko powinno uchronić nas przed scenariuszem z jesieni. Takich wzrostów po okresie spadków jeszcze w tej epidemii trochę będzie. Każde kolejne tzw. fale powinny być niższe" – ocenił ekspert. Zdaniem Sutkowskiego dynamika wzrostów na początku – gdy się one znów zaczynają – jest duża. Z tygodnia na tydzień powinna spadać.

Zgodził się, że obecnie na mapie Polski widać obszary mocniej dotknięte wzrostami. Są to m.in. tereny Warmii i Mazur, północnego Mazowsza, części Pomorza czy Kujaw. "Być może rząd wróci do regionalizacji obostrzeń. Wzrosty widoczne są teraz w wielu mniejszych powiatach, wokół małych miasteczek. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – z czego się do bierze. Przede wszystkim od początku epidemii panuje przekonanie na wsi, że to wirus miejski. Jedni nazywają go warszawskim, inni krakowskim lub katowickim. Jeżeli obserwujemy jakieś rozluźnienie w miastach, to one poza nimi jest trzy razy większe. W sklepie na prowincji to nie jedna osoba na 50 nie ma maski, ale jedna na pięćdziesiąt często ją ma. Takie są fakty. Do tego na tych terenach wcześniej było mniej zakażeń. Społeczność nadal jest więc bardziej podatna na działanie wirusa" – powiedział Sutkowski.

Jego zdaniem w obecnej sytuacji, analizując społeczne zmęczenie i etap epidemii, nie będzie najlepszym pomysłem wzmacnianie restrykcji. "Chodzi głównie o wyegzekwowanie obowiązujących przepisów. Trzeba powiedzieć to wprost – na wsiach i w małych miasteczkach od roku mamy do czynienia z fikcją. To takie udawanie, że większość stosuje się do obowiązującego prawa. Zmiany rozporządzeń więc na to nie podziałają" – powiedział Sutkowski.

W ocenie eksperta analizować można punktowe działania. Trzeba szybko wygaszać potencjalne ogniska. Takie działanie wymaga jednak dużego zaangażowania służb sanitarnych. (PAP) Tomasz Więcławski twi/ joz/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lipca 202417:04

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. LOOK UP - Drone photography
Reklama
Aktualności18 lipca 202417:50

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności17 lipca 202413:02

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.