Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 marca 202011:35

MZK wprowadza ograniczenia w autobusach komunikacji miejskiej

MZK wprowadza ograniczenia w autobusach komunikacji miejskiej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2 władze Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zdecydowały o wprowadzeniu kolejnych zasad mających na celu ochronę pasażerów i kierowców.

Po pierwsze, zawieszona zostaje sprzedaż biletów u kierowcy. Po drugie, wyjście z autobusu i wejście do niego pierwszymi drzwiami będzie niemożliwe. Po trzecie, kabina kierowcy będzie go chronić przed kontaktem z pasażerami, a jeśli jej w autobusie nie będzie, powstaną specjalne strefy oddzielające osobę kierującą pojazdem.

Sprzedaż biletów
Kierowcy autobusów komunikacji miejskiej nie będą sprzedawać biletów. Zasada ta obowiązuje do odwołania. Dzięki temu ograniczona zostanie ścieżka potencjalnego rozprzestrzeniania się zakażenia. Jak wiadomo, wirus może znajdować się m.in. na banknotach i monetach oraz na wydanym bilecie.

Jedyną formą płatności za przejazd będzie skasowanie e-biletu. W obecnej sytuacji jest ona najbezpieczniejsza, a poza tym tańsza dla pasażera. Co ważne, zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowcę nie oznacza przyzwolenia na jazdę bez biletu. Za brak e-biletu grozi mandat. Najłatwiej wyposażyć się w kartę wydawaną na okaziciela, nie przypisaną do konkretnej osoby (tzw. elektroniczną portmonetkę). Można ją kupić i doładować w 140 punktach obsługi znajdujących się na terenie kilkunastu gmin regionu. Pełną listę można znaleźć na stronie www.mzkjastrzebie.com. Informację o lokalizacji punktów można uzyskać także pod nr tel. 32 476 34 74.

Istnieje również możliwość wyrobienia w siedzibie MZK w Jastrzębiu-Zdroju e-biletu spersonalizowanego z własnym zdjęciem i doładowywanie go w punkcie obsługi lub za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. Druga forma uzupełnienia środków - bezkontaktowa, w obecnej sytuacji wydaje się najwłaściwsza. Środki są widoczne na karcie po upływie ok. 8 godzin od momentu doładowania. Aktywację przeprowadza się w kasowniku wyposażonym w specjalną kieszeń (co najmniej jeden znajduje się w każdym autobusie). W tym celu wystarczy dwukrotnie przycisnąć na kasowniku symbol „i”, a następnie włożyć kartę do kieszeni kasownika. Automatycznie wykupione środki zostaną udostępnione. Aktywować e-bilet spersonalizowany można również w 15 automatach aktywujących znajdujących się głównie w urzędach miast i gmin tworzących MZK.

Kontrola czystości
Na początku marca zdecydowano, że w celu ograniczenia zakażenia, pojazdy będą czyszczone kilka razy dziennie, a dezynfekcja przeprowadzana będzie ze szczególną dokładnością. Wyjątkową uwagą objęto m.in. na poręcze, uchwyty i kasowniki. Działania te podlegają systematycznym kontrolom przedstawicieli MZK. Kierowcom zaleca się także częstsze wietrzenie autobusów.

Aby działania te były skuteczne niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny przez pasażerów. Należy pamiętać o wskazówkach publikowanych przez instytucje rządowe i samorządowe. Stosowanie się do nich może nas ustrzec przed zakażeniem. Więcej na ten temat na stronie: www.gis.gov.pl

Autor: MZK Jastrzębie, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 marca 202612:57

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności23 marca 202611:29

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 marca 202611:42

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport22 marca 202622:30

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik zapewnili swym kibicom mnóstwo emocji. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Reklama
Kultura i Edukacja23 marca 202611:24

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Sport23 marca 202610:33

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red.. źródło: Octagon Team, fot. Franciszek Korbel
Reklama
Reklama
Aktualności23 marca 202612:10

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport23 marca 202610:10

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski
Reklama
Kultura i Edukacja23 marca 202611:37

Od książek po muzykę i sztukę – odkryj Miejską i Powiatową Bibliotekę w Wodzisławiu Śląskim

Od książek po muzykę i sztukę – odkryj Miejską i Powiatową Bibliotekę w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności23 marca 202611:48

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO]

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Radlin:

18 marca 2026 roku w Radlinie miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono gości, w tym przedstawiciele władz samorządowych, środowiska oświatowego, instytucji współpracujących oraz partnerów krajowych i zagranicznych.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.