Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202110:25

Czarnek: jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej

Czarnek: jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach i w szkołach - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał na dane, które w jego ocenie "są dość obiecujące". Stąd - jak mówił - obostrzenia przedłużone są tylko o tydzień.

Szef MEiN pytany był w czwartek w Polskim Radio 24 o to czy do końca roku szkolnego 2020/2020 uczniowie będą uczyć się zdalnie, czy dokończą go już stacjonarnie w szkołach. Odniósł się też do stwierdzenia, że polscy uczniowie należą do czołówki tych w Europie, którzy najdłużej - bo 35 tygodni - uczą się w domu.

"Dokończymy w szkołach, jestem o tym przekonany absolutnie" - odpowiedział Czarnek. Wskazał, że w różnych krajach sytuacja epidemiczna jest różna oraz, że różnie się w nich podchodzi do respektowania obostrzeń, które są wprowadzone. Zaznaczył, że nie wszyscy uczniowie w Polsce cały czas uczą się zdalnie. Przypomniał, że od 18 stycznia przez ponad dwa miesiące uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczyli się stacjonarnie w szkołach.

Mówiąc o powrocie przed świętami Wielkiej Nocy najmłodszych uczniów do nauki zdalnej wskazał, że stało się tak "by ograniczyć skok zakażeń koronawirusa i wspomóc w ten sposób system ochrony zdrowia". "Jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach i w szkołach" - zapewnił. "To, że mamy ponad 500 tys. zaszczepionych nauczycieli pozwala nam na myślenie również o decyzjach, które jeszcze w kwietniu chcielibyśmy podjąć, jeśli oczywiście pandemia koronawirusa i ta trzecia fala ustąpi" - powiedział minister.

Wskazał na dane, które w jego ocenie "są dość obiecujące". "Dlatego tylko na tydzień przedłużyliśmy restrykcje, które zostały wprowadzone przed świętami. Ale to zaszczepienie nauczycieli, w liczbie ponad 500 tys., powoduje, że możemy myśleć śmiało o tym, zęby jeszcze w kwietniu uruchomić nauczanie stacjonarne i w przedszkolach i w szkołach, być może w całych podstawówkach. To jest naprawdę realne" - mówił Czarnek.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Od 29 marca zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zawieszone są formalnie do 11 kwietnia. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zawieszenie to zostanie przedłużone o kolejny tydzień do 18 kwietnia.

Jednocześnie szef resortu zdrowia powiedział, że jeśli chodzi o kwestie edukacyjne - a szczególnie sprawę przedszkoli i klas I-III, to "są to priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń". "W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą powroty do przedszkoli i powroty dla klas I-III" - zaznaczył. "Mam nadzieję (...), że jeszcze w kwietniu przedszkola i te klasy I-III wrócą do nauczania - przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III - w co najmniej trybie hybrydowym" - dodał.

Według pochodzących z końca marca danych UNESCO, polscy uczniowie znaleźli się w europejskim "top 5" dzieci, które najdłużej uczą się w domach - pisze dziennik. W naszym przypadku jest to już ponad 35 tygodni. Dłużej poza szkołą przebywali tylko uczniowie z Macedonii (43 tygodnie), Bośni i Hercegowiny (38 tygodni), Słowacji (37 tygodni), a także Łotysze, którzy nie mogli zasiąść w szkolnych ławkach przez 36 tygodni. (PAP) Danuta Starzyńska-Rosiecka dsr/ krap/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności15 maja 202612:04

Gala Lidera Przedsiębiorczości już dziś. Która firma zdobędzie statuetkę?

Gala Lidera Przedsiębiorczości już dziś. Która firma zdobędzie statuetkę? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności15 maja 202613:20

Skrzyżowanie Radlińska–Wałowa do przebudowy. Ważna inwestycja w centrum miasta

Skrzyżowanie Radlińska–Wałowa do przebudowy. Ważna inwestycja w centrum miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności14 maja 202610:42

Nie miał karty rowerowej. 13-latek uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego

Nie miał karty rowerowej. 13-latek uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Sport15 maja 202613:30

Wodzisławskie Laury Sportu 2025. Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni

Wodzisławskie Laury Sportu 2025. Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 maja 202613:37

Jak Sznupek został Sznupkiem. Mundurowi na zajęciach czytelniczych z uczniami

Jak Sznupek został Sznupkiem. Mundurowi na zajęciach czytelniczych z uczniami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Kultura i Edukacja15 maja 202621:35

Kabaret Młodych Panów rozbawił Wodzisław do łez. Jubileuszowy występ zachwycił publiczność [FOTO]

Kabaret Młodych Panów rozbawił Wodzisław do łez. Jubileuszowy występ zachwycił publiczność [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sala Wodzisławskiego Centrum Kultury wypełniła się śmiechem, brawami i doskonałą atmosferą. Jubileuszowy program „Z żartami nie ma żartów” w wykonaniu Kabaret Młodych Panów przyciągnął do Wodzisławia Śląskiego liczną publiczność, która była świadkiem wyjątkowego jubileuszu – 20-lecia działalności jednej z najpopularniejszych grup kabaretowych w Polsce.

opr. red., źródło: WCK, fot. Agnieszka Trzeciok
Sport15 maja 202611:42

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja15 maja 202621:08

Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi po raz 23. Wodzisław znów zabrzmi reggae i hip-hopem

Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi po raz 23. Wodzisław znów zabrzmi reggae i hip-hopem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Już 18 lipca 2026 roku stadion miejski w Wodzisławiu Śląskim ponownie stanie się centrum muzycznych emocji. Przed nami 23. edycja festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi – wydarzenia, które od ponad dwóch dekad przyciąga fanów reggae, hip-hopu i pozytywnych brzmień z całego regionu.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.