Ćwierćwiecze współpracy Wodzisławia Śląskiego z Gladbeck
W tym roku mija ćwierćwiecze współpracy Wodzisławia Śląskiego z niemieckim miastem Gladbeck. 25 lat wspólnych doświadczeń, zaangażowania, współdziałania w wielu dziedzinach i wzmożonych kontaktów złożyło się na umocnienie przyjaźni między obiema stronami. W czerwcu przedstawiciele z Gladbeck gościli w Wodzisławiu Śląskim, we wrześniu naszych przedstawicieli zaproszono do Niemiec. Razem z oficjalną delegacją do Gladbeck na zaproszenie partnerów wyjechał wodzisławski Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum oraz Dariusz Langrzyk, który zaprezentował Niemcom wystawę swoich fotografii.
Od września 1990 roku trwały rozmowy między władzami Wodzisławia Śląskiego a władzami miasta Gladbeck na temat zawarcia układu partnerskiego. Fakt, że były to gminy górnicze zbliżył obie miejscowości do siebie i stał się jednym z powodów nawiązania współpracy, która trwa nieprzerwanie do dziś.
18 grudnia wspomnianego roku została podpisana umowa o partnerstwie. W ramach tego układu zadeklarowano realizację przyjaźni i współpracy we wszystkich dziedzinach, szczególnie zaś w zakresie gospodarczym, kulturalnym, ochrony zdrowia, a także szkolnym i sportowym. Podejmowane działania, zgodnie z założeniami, miały przyczynić się do poprawy stosunków między Polakami i narodem niemieckim, miały stać się jednym ze sposobów poznania wartości kulturalnych obu stron, co więcej dotyczyć miały także krzewienia współpracy w dziedzinie gospodarczej.
– Był to czas transformacji, tworzył się samorząd. Generalnie borykaliśmy się z brakiem wszystkiego – wspomina Elżbieta Kowalska, kierownik Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Miasta. – Pomoc rzeczowa, jaką wówczas otrzymaliśmy od strony niemieckiej była nieoceniona – podkreśla.
Dopiero co utworzona i rozpoczynająca swoją służbę Straż Miejska otrzymała od zaprzyjaźnionej gminy dwa samochody służące do patrolowania terenu. Wodzisławski szpital otrzymał elementy wyposażenia sali operacyjnej. Lekarze mogli wyjechać na specjalistyczne szkolenia, jakie organizował szpital Świętej Barbary w Gladbeck. – Młodzież z naszych szkół ponadpodstawowych miała możliwość wzięcia udziału w wymianie szkolnej. Nasi uczniowie zaczęli wyjeżdżać do Gladbeck, a ich rówieśnicy z niemieckiej partnerskiej miejscowości pojawiali się w Wodzisławiu Śląskim z rewizytą – mówi Elżbieta Kowalska.
Współpraca rozwijała się także na płaszczyźnie kulturalnej. Jak zaznacza kierownik Biura Administracyjno-Gospodarczego, na początku lat 90. miasto zaczęły odwiedzać zespoły artystyczne, głównie orkiestry dęte i mażoretki z Gladbeck. Mieszkańcy mogli przyglądać się ich artystycznym popisom na wodzisławskim rynku. Takie był początki partnerstwa, w pielęgnowanie którego obie strony angażują się nieustannie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz