W Rydułtowach zamontowano intrygujące urządzenia. Do czego służą?
Takie instalacje zostały zamontowane w Rydułtowach. Jest to urządzenie do zbierania komplementarnych danych o zmianach następujących w środowisku geologicznym pod wpływem prowadzonej i zakończonej eksploatacji węgla oraz określenie ich związków z sejsmicznością Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.
W związku z realizacją projektu pt.: „EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej” na terenie miasta Rydułtowy zostały zainstalowane 5 takich punktów:4 na terenie kopalni, jeden na terenie Strefy Gospodarczej.
Pomiary wykonywane będą w skali regionalnej – poligon 1 – obszar o wymiarach ok. 40 km × 25 km obejmujący tereny, w obrębie których prowadzona jest aktualnie eksploatacja podziemna oraz tereny, na których eksploatacja została już zakończona (obszary górnicze zlikwidowanych kopalń) oraz lokalnej – poligon 2 – część obszaru górniczego kopalni Rydułtowy o wymiarach ok. 4 km × 4 km, w obrębie którego w latach 2016–2023 będzie prowadzona podziemna eksploatacja węgla. Położenie poligonów ilustruje mapka
Na obydwu poligonach badawczych do obserwacji zjawisk fizycznych zachodzących wewnątrz górotworu oraz w jego strefie przypowierzchniowej zastosowany zostanie zintegrowany system obserwacji i pomiarów geofizycznych.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Polską Grupę Górniczą. Liderem konsorcjum jest Instytut Geofizyki PAN.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz