Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 201809:37

Śląskie rusza z akcją Srebrny Listek

Śląskie rusza z akcją Srebrny Listek - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
1
Reklama
Region:

Zmniejszyć liczbę wypadków i sprawić, żeby seniorzy poczuli się pewniej za kierownicą. Śląskie rusza z akcją „Srebrny listek”. Akcja ta to nawiązanie do popularnych wśród młodych kierowców znaczków z zielonym listkiem, przyklejanych do szyby samochodu i informujących o tym, że mamy do czynienia z niedoświadczonym kierowcą i warto zachować ostrożność.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie seniorów Śląskie zamierza promować znaczek srebrnego listka i zachęca osoby starsze do przyklejania ich na szyby swoich pojazdów. O starcie akcji, która jest kolejną inicjatywą związaną z realizowanym przez Województwo Śląskie programem „Śląskie dla Seniora”, poinformował dziś w trakcie konferencji prasowej w Parku Śląskim marszałek Wojciech Saługa. 

„Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg” – mówił marszałek Wojciech Saługa. Znaczki akcji „Srebrny listek” będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. 

„Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego ta akcja ma pełne wsparcie policji. Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia” – podkreślał st. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

W konferencji uczestniczyli także sami seniorzy, którzy od kilkudziesięciu lat posiadają prawo jazdy. Jeden z nich, Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju ponownie zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 88 lat i jest najstarszym Polakiem, który tego dokonał. „To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek. Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą” – przekonywał Piotr Lipa. 

Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

fot. BP Witold Trólka

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport30 grudnia 202513:43

Sylwestrowe bieganie w Radlinie. Sportowa zabawa mimo zimowej aury [FOTO]

Sylwestrowe bieganie w Radlinie. Sportowa zabawa mimo zimowej aury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin
Aktualności30 grudnia 202512:29

Nowa komunikacja autobusowa w Wodzisławiu Śląskim. Podpisano umowę z PKS Racibórz

Nowa komunikacja autobusowa w Wodzisławiu Śląskim. Podpisano umowę z PKS Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności30 grudnia 202512:19

Zimowa atrakcja na Trzech Wzgórzach. Miejskie lodowisko zaprasza mieszkańców

Zimowa atrakcja na Trzech Wzgórzach. Miejskie lodowisko zaprasza mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 grudnia 202516:19

Papier ważniejszy niż życie? Bezdomni odsyłani z ogrzewalni

Papier ważniejszy niż życie? Bezdomni odsyłani z ogrzewalni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Alan Szatyło
Aktualności31 grudnia 202513:12

Jak pracuje ZUS na początku stycznia 2026 r.

Jak pracuje ZUS na początku stycznia 2026 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Aktualności31 grudnia 202513:10

Kampania z sercem, która realnie zmienia rzeczywistość

Kampania z sercem, która realnie zmienia rzeczywistość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja31 grudnia 202513:51

Sekrety pasty do zębów. Naukowa przygoda z Klubem Młodego Odkrywcy

Sekrety pasty do zębów. Naukowa przygoda z Klubem Młodego Odkrywcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.