Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 września 202011:55

Za nami wakacje inne niż dotychczas

Za nami wakacje inne niż dotychczas - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tegoroczne wakacje przeszły do historii. Wyglądały one inaczej niż w ostatnich latach. Spowodowany pandemią koronawirusa reżim sanitarny wymusił na miejskich jednostkach przeprowadzenie Akcji Lato 2020 w ograniczonym zakresie.

Wodzisławskie Centrum Kultury

Wodzisławskie Centrum Kultury zrealizowało w ramach „Akcji Lato 2020" warsztaty taneczne, które prowadzili instruktorzy Teatru Tańca Memento, plastyczne pn. „Moja wakacyjna ekotorba” i „Zmalujmy coś!”, florystyczne pn. „Wakacyjne kompozycje” oraz ruchowe - wakacyjne kalambury. Z kolei w Kinie Pegaz dla małych i starszych widzów odbyły się 24. projekcje filmowe. Najmłodsi miłośnicy kinematografii mogli zobaczyć m.in. "Naprzód", „Gang zwierzaków", „Słoń Benjamin", ci starsi, np. „Turu. W pogoni za sławą".

Z oferty „Akcji Lato 2020" z Wodzisławskim Centrum Kultury skorzystało łącznie 368 uczestników.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju wodzisławska Biblioteka przeprowadziła "Akcję Lato 2020" przede wszystkim w wersji internetowej - online. Prezentacje w formie zdjęć, krótkich filmów pojawiały się na stronie internetowej jednostki oraz w innych social mediach. Ponadto najmłodsi wodzisławianie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. "Okładka mojej ulubionej książki". W sierpniu zorganizowano spotkania edukacyjne "Biblioteka i Policja Dzieciom" na parkingu przed Biblioteką. W ramach wspólnej współpracy wodzisławskiej Policji i Biblioteki odbyły się spotkania z policjantem, pokazy funkcjonowania radiowozu, zagadki, quizy oraz czytanie dzieciom.

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w ramach "Akcji Lato 2020" przygotowało wystawy plenerowe, które poprzedzone były badaniami archiwalnymi i archeologicznymi w archiwach polskich, czeskich i niemieckich. Placówka przygotowała dwie wystawy:

- „Wodzisławska Wieża Romantyczna. Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość” - wystawa autorstwa Sławomira Kulpy i Kingi Kłosińskiej. Wystawę można podziwiać na rynku od 15 lipca br.

- „Wodzisławski kompozytor Richard Kügele - życie i twórczość. Wystawa z okazji 170 rocznicy urodzin” - wystawa autorstwa Romana Copa, Sławomira Kulpy, Kingi Kłosińskiej. Wystawa prezentowana w Galerii Muzeum od 10 sierpnia br.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM"

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „CENTRUM” na czas wakacji przygotował atrakcje sportowo-rekreacyjne, które odbywały się w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, na Krytej Pływalni MANTA oraz Ośrodku Rekreacyjnym „Balaton”. Zaplanowane zajęcia i imprezy były aktualizowane na bieżąco w związku z utrzymującym się stanem epidemicznym w Polsce.

Na terenie Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton”, jak co roku, otwarto kąpielisko oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego, oferującą rowerki wodne i kajaki. Ze względów epidemicznych nie wypożyczano leżaków plażowych. Na kąpielisku nad bezpieczeństwem odwiedzających Ośrodek czuwali ratownicy WOPR. Ponadto na terenie "Balatonu" odbyły się zawody rowerowe MITKO MTB XC Wodzisław Śląski.

Z usług Krytej Pływalni MANTA uczniowie szkół podstawowych za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej mogli skorzystać w promocyjnej cenie 4 zł. Na "Mancie" odbyły się także "Wirtualne zawody pływackie dla dzieci i młodzież", w których 60 śmiałków zmierzyło się na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

W Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” w weekendy wakacji uruchomiony został park linowy. Na Trzech Wzgórzach odbył się również VI Nocny Bieg z Gwiazdami, I Wodzisławski Duathlon oraz można było bezpłatnie poznać atrakcje Trzech Wzgórz w ramach dni otwartych w Krainie Górnej Odry.

Poza atrakcjami na obiektach zarządzanych przez MOSiR „CENTRUM”, odbyły się również wycieczki górskie zorganizowane ponownie w ramach programu profilaktycznego z uwzględnieniem praktycznych działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia bez nałogów.

Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”

Zajęcia w świetlicach środowiskowych z powodu COVID -19 mogły być wznowione dopiero pod koniec lipca (wcześniej decyzją Wojewody Śląskiego działalność placówek wsparcia dziennego w naszym powiecie była zawieszona). Regularna praca prowadzona była w dwóch świetlicach - w siedzibie głównej i na Wilchwach, a także na podwórkach w ramach streetworkingu.

Streetworkerzy pracowali głównie, zgodnie z założeniami projektowymi, w dzielnicy Jedłownik. Dominowały zabawy podwórkowe tj. gra w ,,Zośkę”, Catchball – Łapacz, rysowanie kredą na chodniku, gry zespołowe, malowanie na folii a także dobrze znane wszystkim zabawy berek, zabawa w chowanego, "raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”, kalambury.

W siedzibie głównej (Świetlica nr 1, ul. Czyżowicka 29 b) w czasie wakacji realizowano program wychowawczo-profilaktyczny „Polubić siebie - wakacyjna przygoda z emotikonkami”. Celem głównym programu było wzmocnienie poczucia własnej wartości przez wychowanków. Tematyka zajęć dotyczyła przede wszystkim rodziny, jej funkcji, miejsca i roli dzieci w rodzinie, przeżywanych w środowisku domowym wrażeń, emocji i uczuć. Dzieci poznawały podstawowe emocje i uczucia. Dyskutowały o sposobach ich wyrażania oraz sytuacjach z życia, kiedy muszą radzić sobie z uczuciami, zwłaszcza nieprzyjemnymi. Prowadzona była również druga edycja programu „Młodzi gniewni. Agresja - empatia” w ramach projektu „Rozszerzenie usług społecznych świadczonych przez Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego „Dziupla”. Głównym celem programu było wskazanie dzieciom drogi do zachowań prospołecznych, niwelowanie nagromadzonych napięć i rozbudzanie przyjemnych emocji. Sam akt twórczy był formą relaksu i drogą do rozładowania nieprzyjemnych odczuć, emocji, zwłaszcza złości, gniewu i smutku.

Z kolei w Świetlicy nr 2 (ul. św. Wawrzyńca 33) podczas tegorocznych wakacji realizowano program zajęć wychowawczo- profilaktycznych „Moje emocje". Uczestnicy poznali sposoby wyrażenia swoich trudnych stanów emocjonalnych w sposób akceptowalny społecznie, zaspokajali poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, budowali pozytywny obraz samego siebie w grupie rówieśniczej, mieli możliwość wypowiedzenia siebie poprzez wytwory artystyczne, rozwijali kreatywność, kształtowali samodzielność i odpowiedzialność za wykonane zadania, współpracowali i integrowali się z grupą. Proponowane zajęcia były dostosowane do wieku, potrzeb oraz predyspozycji wychowanków.

Warto dodać, że dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez Fundację ING Dzieciom, wychowankowie WPWD „ Dziupla” mieli możliwość spędzić 12 dni w Wiśle. Poza tym dla wychowanków zaplanowano szereg atrakcji - wśród nich wycieczki górskie, wyjścia i wyjazdy edukacyjne, zajęcia multimedialne.

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.