Europejska eko-wizyta w Wodzisławiu Śląskim

Młodzież i nauczyciele z sześciu europejskich krajów: Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Włoch, Francji i Turcji przebywają z wizytą w powiecie wodzisławskim w ramach projektu „Greener World” realizowanego dzięki programowi Comenius.
Goście przejechali do Wodzisławia Śl. na zaproszenie II LO i Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl. W poprzednim roku szkolnym to polscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w wizytach roboczych zorganizowanych w Turcji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Szkoła od września 2013 roku we współpracy z europejskimi partnerami realizuje projekt „Greener World”. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół partnerskich. – Jestem dumna, że już po raz drugi nasza szkoła realizuje projekt w ramach programu Comenius. Tym razem mówimy wyłącznie o zielonej ziemi, czyli o ekologii, której zadaniem jest zachowanie naszej planety dla przyszłych pokoleń przynajmniej w takim stanie, w jakim jest dzisiaj. Jak widać po ilości partnerów jest to problem uniwersalny i wzbudza zainteresowanie wśród młodzieży całego kontynentu – podkreśla Anna Białek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., w ramach którego funkcjonuje II LO i Liceum Plastyczne.
W środę z młodzieżą i jej opiekunami spotkał się starosta Tadeusz Skatuła, który podkreślał jak wielką rolę odgrywa potrzeba ochrony środowiska nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale przez wszystkich ludzi każdego dnia. - Symbolem jest to słynne zakręcanie wody podczas mycia zębów, ale przecież do zrobienia jest wiele więcej. Jak się bowiem okazuje, to nie ciężki przemysł, ale rolnictwo i transport produktów żywnościowych jest obecnie jednym z największych konsumentów ropy naftowej na świecie, opowiadając za ocieplanie klimatu. Czy wiecie, że wyprodukowanie jednej litrowej plastikowej butelki na napoje wymaga zużycia aż jednej czwartej litra ropy, a aż 10% rocznego zużycia paliw kopalnych jest potrzebnych do wyprodukowania samych tylko plastikowych opakowań żywność? A do tego dochodzą jeszcze koszty związane z produkcją nawozów i środków ochrony roślin, a także transportem produktów spożywczych – mówił starosta.
Podał też przykład jak w codziennym życiu można zmniejszać swoje negatywne oddziaływanie na środowisko. – Może warto zastanowić się czy jest sens kupowania wody butelkowanej jeśli w tym samym czasie w kranach płynie woda o tych samych parametrach? Może zamiast kupować zimą truskawki pozbawione smaku czy inne owoce, które trzeba przewieźć tysiące kilometrów, a pod ich uprawę wyrąbuje się lasy deszczowe, lepiej jeść więcej zdrowych polskich jabłek, zwłaszcza teraz? – żartował Skatuła, nawiązując do kampanii „jedz jabłka na złość Putinowi”. Na zakończenie spotkania starosta wręczył wszystkim grupom zestaw materiałów promujących powiat wodzisławski.
W trakcie pobytu w Polsce goście wzięli udział w warsztatach rękodzieła z surowców wtórnych, poznają zasadę działania Elektrowni Rybnik oraz będą uczestniczyć w zajęciach w Centrum Ekologicznym Barycz w Krakowie. Poza działaniami projektowymi goście zwiedzą też m.in. Kraków, Wieliczkę oraz nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz