Studentka z Chin prowadzi zajęcia w Liceum na Skalnej

Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach wzięło udział w narodowym projekcie “Global Citizen High and Middle School” organizacji AIESEC. W ramach projektu w dniach 08 – 12 grudnia w szkole odbyły się warsztaty językowo-kulturowe prowadzone przez Tiantian, studentkę z Chin. Celem takich zajęć jest edukacja globalna a w szczególności przełamywanie barier językowych i kulturowych, obalanie stereotypów oraz nauka języka angielskiego.
Uczniowie poznali tę lepszą stronę Chin, która nie kojarzy się z tanimi produktami chińskimi o wątpliwej jakości, a raczej z krajem bogatym w tradycję i super nowoczesnym. Na przykład, w Pekinie albo jak wolą Chińczycy Bejing można zobaczyć wiele wspaniałych pozostałości ich pięciotysięcznej historii a w Szanghaju, który określany jest jako komercyjna stolica Chin, postęp technologiczny, o którym stolice europejskie mogłyby tylko pomarzyć. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów mogli nauczyć się codziennych zwrotów języka chińskiego oraz poznać zasady chińskiej kaligrafii.
Warsztaty „Global Citizen” zbiegły się w czasie ze Świętem Szkoły. Z tej okazji został zorganizowany quiz o Chinach, w którym uczniowie odpowiadali na pytania sprawdzające ich wiedzę o Chinach oraz wykonywali różne zadania konkursowe. Jedna z konkurencji sprawdzała, jak sprawnie potrafią posługiwać się pałeczkami do ryżu, inna polegała na rozpoznaniu różnych gatunków herbaty, w innej musieli przetłumaczyć słynne myśli Konfucjusza a w jeszcze innej, jak dokładnie potrafią odwzorować chińskie znaki. Quiz był prowadzony w języku angielskim a chińska studentka była jego ekspertem. Zwycięska drużyna w nagrodę otrzymała rakietki do gry w ping-ponga „made in China” i od razu zaproponowała Tiantian mecz. Nie było z tym żadnych problemów, ponieważ w szkole jest specjalna sala, w której uczniowie mogą grać w tenisa stołowego. Kibicujący uczniowie stwierdzili, że mecz był na wysokim poziomie.
Pomimo tego, że projekt trwał tylko tydzień, wielu uczniów zdążyło się zaprzyjaźnić z niewiele od nich starszą studentką z Chin. Najgłębsza przyjaźń nawiązała się z Martyną, uczennicą drugiej klasy, u której Tiantian zamieszkała na czas pobytu w naszej szkole. -Już od pierwszych chwil okazało się, że mamy dużo wspólnych tematów – wspomina Martyna. - W ciągu dnia Tiantian prowadziła zajęcia dla uczniów. Czas po lekcjach spędzałyśmy zawsze razem: był wyjazd do Wisły i jej pierwszy raz na nartach, byłyśmy też na lodowisku, kręglach oraz na moim treningu kung-fu. Dużo dowiedziałam się o chińskich obyczajach oraz nauczyłam się trochę języka chińskiego. Po tygodniu spędzonym razem bardzo ciężko było nam się rozstać.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz