Kurs na wózki widłowe – jak go zrobić i dlaczego warto?
Kurs na wózki widłowe to w ostatnim czasie jeden z bardziej popularnych kursów zawodowych, który wybierają nie tylko osoby zaczynające swoją przygodę z pracą, ale także te z wieloletnim stażem pracy. Biorą w nich udział przede wszystkim pracownicy magazynowi, chcący rozszerzyć swoje kwalifikacje, jak i młodzi ludzie kończący edukację szkolną. Kurs na wózki widłowe to bardzo przydatne uprawnienie, a pracodawcy chętniej wybierają pracowników z certyfikatami. Z roku na rok nowych kandydatów wciąż przybywa.
Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?
Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe? Przyszły operator powinien udać się do wybranej placówki szkoleniowej, takiej jak grupakena.pl, przygotowującej kandydatów do egzaminu w formie teoretycznej oraz praktycznej. Podczas trwania kursu należy wykonać badania lekarskie oraz badania psychologiczne. Po licznych wykładach i godzinach spędzonych na ćwiczeniach praktycznych nadchodzi czas egzaminu. Samo ukończenie kursu nie daje jeszcze finalnego efektu w postaci uzyskania uprawnień prowadzenia wózka widłowego. Koniecznym warunkiem jest zdanie egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Jaki dokument uprawnia do prowadzenia wózków widłowych?
Po pozytywnym przejściu egzaminu przed KUDT każdy uczestnik otrzymuje certyfikat. Zazwyczaj dyplom wydawany jest w języku polskim, angielskim i niemieckim. Taki dokument uprawnia do pracy na wózku widłowym w Polsce i poza granicami kraju.
Niestety, tak wygląda teoria. W praktyce jest nieco inaczej. Wiele firm w Wielkiej Brytanii nie akceptują polskich certyfikatów wydanych w języku angielskim. Wtedy też ubiegając się o pracę w charakterze operatora wózka widłowego, konieczne jest zdanie dodatkowego egzaminu wewnętrznego w zakładzie pracy. Jednak posiadają odpowiednie szkolenie to tylko czysta formalność. Dopiero po pozytywnym przejściu tego testu możemy rozpocząć przygodę w wymarzonym zawodzie.
Operator wózka widłowego – kto może nim zostać?
Każdy z nas, niezależnie od płci, może zapisać się do szkoły oferującej szkolenia dla operatorów wózków. By zdobyć stosowne uprawnienia trzeba mieć ukończone 18 lat, a także posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe. Ważny także jest stan zdrowia kandydata oraz jego ogólna sprawność psychoruchowa.
W uzyskaniu uprawnień na wózki widłowe mogą mieć problemy osoby z wadami wzroku, słuchu, czy też z zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowym atutem kandydata będzie także prawo jazdy, co o wiele ułatwi sprawę i z pewnością zmniejszy stres na początku zajęć praktycznych.
Rodzaje uprawnień na wózki jezdniowe
Uprawnienia, które można zdobyć biorąc udział w kursie na wózki widłowe różnią się od siebie ze względu na zakres obsługi różnych typów maszyn. Wyróżniamy zatem trzy kategorie uprawnień:
-
I WJO – uprawnienie to daje możliwość obsługi wszystkich kategorii wózków widłowych. Oznacza to w praktyce, że operator może prowadzić wózki o dowolnym rodzaju napędu, udźwigu oraz nieograniczonej wysokości unoszenia ciężaru.
-
II WJO – uprawnienie to pozwala jedynie na obsługę wózków jezdniowych. Specjalizacja wózka pozostaje jednak tak, jak w kategorii I WJO – dowolny rodzaj napędu, udźwigu oraz brak ograniczeń w wysokości unoszenia ciężaru.
-
III WJO – operatorzy tej kategorii mogą obsługiwać tylko wózki widłowe jezdniowe, które nie wymagają przebywania bezpośrednio na wózku, czy też w kabinie wózka widłowego. Natomiast tak, jak w powyższych kategoriach, nie ma tutaj limitu podnoszonego ciężaru oraz wysokości podnoszenia. Przykładem może być tutaj wózek paletowy.
Praca jako kierowca wózka widłowego – dlaczego warto zrobić kurs?
Dziś warto kształcić się wszechstronnie. Każda dodatkowa umiejętność jest mile widziana przez potencjalnego pracodawcę. Szczególnie dla młodych ludzi, kurs na wózek widłowy jest dobrym wyborem, ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych, a po zdobyciu uprawnień można znaleźć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.
Zdobycie podstawowych uprawnień na wózki widłowe może być początkiem naszej przygody zawodowej. O wiele łatwiej będzie nam przystąpić do kolejnych kursów zawodowych z tej dziedziny i zdobyć kwalifikację na obsługę większych pojazdów dźwigowych.
W dobie kwitnące handlu międzynarodowego, gałąź transportu i dystrybucji staje się coraz bardziej rozwinięta, a co za tym idzie, wzrasta liczba miejsc pracy w magazynach i fabrykach. Także wielu kierowców zawodowych, dodatkowo decyduje się na odbycie kursu i uzyskanie pozwolenia na wózki widłowe, aby podjąć spokojniejszą pracę, nie narażając się na mandaty i związane z nimi punkty karne za wykroczenia drogowe.
Warunki pracy dla operatorów wózków są obecnie coraz bardziej atrakcyjne. Praca nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, a polskie stawki miesięczne na stanowisku magazyniera – operatora wózka, wahają się w granicach od 3000 zł do nawet 6000 zł. Na terenie Unii Europejskiej sytuacja prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Poza granicami kraju możemy zarobić trzy razy więcej niż w Polsce.
Obecnie znane sieci sklepów oferują bardzo dobre warunki finansowe na stanowisku magazyniera, czy operatora wózka widłowego. Dodatkowo pracodawca zachęca nas atrakcyjnymi bonusami oraz warunkami rozwojowymi, rekreacyjnymi, a także w postaci pakietów medycznych, karnetów na siłownię i basen. Operator wózka widłowego to prawdziwy zawód z przyszłością!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.