Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lipca 202011:56

W WCK dyskutowali o człowieku w przestrzeni

W WCK dyskutowali o człowieku w przestrzeni - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Przez cztery dni Wodzisławskie Centrum Kultury ukierunkowane było na dokument. Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Forecki i Ziemowit Szczerek to zaangażowani społecznie twórcy, z którymi za pośrednictwem transmisji na żywo i premier online, spotkać mogli się ciekawi świata widzowie. Wszystko to działo się w ramach drugiej edycji Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”, do udziału w którym WCK zapraszało od 1 do 4 lipca, przy okazji akcji #siećzkulturąwdomu.

Tematem, do którego z różnych perspektyw, wątków i doświadczeń odnosili się goście festiwalu, był człowiek w przestrzeni. Myśl ta stała się osią główną wspólnej dyskusji, jak i osią spotkań indywidualnych autorów z widzami. Wymiana poglądów i spostrzeżeń, a także możliwość głębszego zapoznania się z zakresem zainteresowań, przemyśleń i odczuć głównych bohaterów wydarzenia, była niewątpliwie jego istotną zaletą. Tym bardziej, że choć cała trójka porusza się w obszarze dokumentu, ich praktyki, sposób rejestrowania rzeczywistości i forma jej zapisu, są od siebie różne. Fakt ten doskonale wpisał się w temat wiodący, bowiem sami twórcy, poprzez swój dorobek, poniekąd udowodnili, że człowiek zakorzeniony jest w przestrzeni mitów, stereotypów i wyobrażeń. W przestrzeni, której kształt warto kreślić w odniesieniu do szerszego kontekstu.

- Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z cenionymi twórcami, dokumentującymi otaczającą nas rzeczywistość na różne sposoby. Była to prawdziwa uczta dla ducha. Dzięki transmisji online dotarliśmy z naszym festiwalem do kilku tysięcy odbiorców - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Czym, w wielkim skrócie, zajmują się goście drugiej edycji Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”? Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, specjalistka od interdyscyplinarnych projektów, w tym także tych działających na pograniczu fotografii. To autorka tekstów naukowych i reportaży. Za „Wędrowny zakład fotograficzny” otrzymała nominację do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mariusz Forecki to artysta fotograf, specjalista od fotografii dokumentalnej, który jak nikt inny, zwykle poprzez kadry z życia codziennego, potrafi opowiadać o istotnych zmianach społecznych. Za najnowszą książkę „Mechanizm” otrzymał nagrodę Grand Press Photo. Jest współzałożycielem fundacji PIX.HOUSE. Ziemowit Szczerek to historyk, dziennikarz, prozaki, który specjalizuje się w badaniu Europy Środkowowschodniej. Jest laureatem Paszportu Polityki, który otrzymał za książę „Przyjdzie Mordor i nas zje”. Na rynku literackim dobrze ma się jego ostatnie dzieło - „Cham z kulą w głowie”.

Autor: WCK, fot. Agnieszka Kozielska, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 września 202511:45

Radlin II ma nową Radę Dzielnicy

Radlin II ma nową Radę Dzielnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Mariusz Blazy
Reklama
Aktualności16 września 202512:38

Radlin II: Prezydent spotkał się z mieszkańcami

Radlin II: Prezydent spotkał się z mieszkańcami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Wodzisław Ślaski
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202512:04

Rydułtowy ruszają z dalszymi pracami przy centrum przesiadkowym

Rydułtowy ruszają z dalszymi pracami przy centrum przesiadkowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Aktualności17 września 202512:09

Strażacy ze Skrzyszowa z nowym specjalistycznym sprzętem

Strażacy ze Skrzyszowa z nowym specjalistycznym sprzętem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Godów, fot. poglądowe - FB/OSP Skrzyszów
Aktualności16 września 202511:27

Tłumy na Dniu Otwartym Wodzisławskiej Porodówki [FOTO]

Tłumy na Dniu Otwartym Wodzisławskiej Porodówki [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności16 września 202511:50

Startują kolejne inwestycje drogowe w powiecie

Startują kolejne inwestycje drogowe w powiecie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202513:13

Jubileusz 120-lecia OSP Gołkowice. Jednostka ma nowy sztandar [FOTO]

Jubileusz 120-lecia OSP Gołkowice. Jednostka ma nowy sztandar [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W sobotę, 13 września OSP Gołkowice świętowała 120-lecie istnienia. Okazały jubileusz stał się okazją do poświęcenie i przekazania jednostce nowego sztandaru, który zastąpi poprzedni, ufundowany w 1957 r. Podobnie jak historyczny sztandar, tak również ten nowy został ufundowany przez społeczność Gołkowic i Skrbeńska.

UG Godów
Reklama
Aktualności16 września 202512:14

Zebrania wiejskie w Gminie Godów

Zebrania wiejskie w Gminie Godów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202511:12

Młody talent z Wodzisławia Śląskiego w kadrze narodowej

Młody talent z Wodzisławia Śląskiego w kadrze narodowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. archiwum prywatne Wojciecha Grzonki
Kultura i Edukacja16 września 202514:50

Projekt IntegrujeMY. Ogrody Talentów w pełnym rozkwicie [FOTO]

Projekt IntegrujeMY. Ogrody Talentów w pełnym rozkwicie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. Agnieszka Kozielska, Małgorzata Tomas, Joanna Kotula
Reklama
Reklama
Aktualności17 września 202511:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w wodzisławskim Muzeum

Europejskie Dni Dziedzictwa w wodzisławskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Sport17 września 202523:42

Puchar Polski. Rezerwy Unii Turza Śląska w półfinale [FOTO]

Puchar Polski. Rezerwy Unii Turza Śląska w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.