Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 sierpnia 202016:08

Bilet na komórkę już dostępny w MZK

Bilet na komórkę już dostępny w MZK - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia nową usługę. Bilet kupisz w dziesięć sekund bez kontaktu ze sprzedawcą.

Pasażer instaluje aplikację na swoim smartfonie. Kupuje bilet, który wraz z kodem QR wyświetla się na ekranie telefonu… i gotowe. Tak w skrócie, będzie wyglądała jedna z form zapłaty za przejazd autobusem komunikacji miejskiej. – Jestem przekonany, że to ruch we właściwym kierunku. Nowy system nie tylko zdecydowanie ułatwi zakup biletu, ale także ograniczy bezpośredni kontakt z kierowcą, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest bardzo ważne - mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

Wspólny bilet

W aplikacji mobilnej możliwy jest zakup biletu jednorazowego, natomiast na stronie internetowej „zbiletem.pl” biletu okresowego (miesięcznego, dwutygodniowego i tygodniowego). Jest on również widoczny w aplikacji. Od października bilet okresowy będzie obowiązywał także na obszarze komunikacji rybnickiej (ZTZ). W ten sposób MZK wznawia współpracę z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego. Jeden wspólny bilet okresowy to powrót do programu pilotażowego wdrożonego tymczasowo w marcu tego roku.

Wystarczy 10 sekund

Dystrybucja biletów jednorazowych odbywała się za pośrednictwem aplikacji mobilnej „zbiletem” dostępnej bezpłatnie w sklepach AppStore i Google Play w zależności od rodzaju telefonu. Logowanie do aplikacji następuje po podaniu numeru telefonu. Krok drugi to wybranie odpowiedniego biletu i formy płatności (podróżując w grupie można kupić kilka biletów). Po dokonaniu zapłaty bilet, wraz z kodem QR, wyświetli się na ekranie urządzenia mobilnego działającego w systemie operacyjnym Android lub iOS (iPhone).

Posiadacze biletu okresowego zobowiązani są do rejestracji przejazdu po wejściu do autobusu. Należy w tym celu zeskanować kod QR umieszczony w kilku miejscach pojazdu, korzystając z funkcji skanowania kodu QR lub NFC.

Bilet kupiony – niezarejestrowany wyświetlany jest w kolorze pomarańczowym (bilet nieważny). Po zbliżeniu do czytnika kolor zmienia się na zielony (bilet jest ważny). Dostęp do internetu konieczny jest jedynie podczas zakupu biletu.

Kontrola

Ważność biletu można sprawdzić na kilka sposobów. Na prośbę kontrolera, pasażer pokazuje ekran smartfona z widokiem biletu zapisanego w aplikacji. Natychmiast wiadomo, czy bilet jest ważny i zarejestrowany. Drugi sposób to zeskanowanie przez kontrolera kodu QR biletu. W trzecim przypadku wystarczy wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej. Ta forma kontroli jest możliwa tylko w przypadku biletów spersonalizowanych - okresowych. Przypominamy również, że podczas kontroli biletu ulgowego, pasażer zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi.

Szczegółowe informacje wraz z animacjami video dostępne na stronie www.mzkjastrzebie.com.

Autor: MZK Jastrzębie, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 stycznia 202623:10

Pożar mieszkania na siódmym piętrze zakończony tragedią. Trwa skomplikowana akcja strażaków w Wodzisławiu Śląskim

Pożar mieszkania na siódmym piętrze zakończony tragedią. Trwa skomplikowana akcja strażaków w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

AKTUALIZACJA. W sobotni wieczór, 24 stycznia, w Wodzisławiu Śląskim doszło do groźnego pożaru mieszkania w jednym z bloków przy ulicy Przemysława. Ogień pojawił się na siódmym piętrze budynku, a z okien wydobywały się płomienie i gęsty dym widoczny z dużej odległości. Na miejsce skierowano liczne siły i środki straży pożarnej. Niestety, w wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć.

red.
Reklama
Aktualności23 stycznia 202612:40

Praca w wodzisławskim magistracie – Wydział Finansów poszukuje pracownika

Praca w wodzisławskim magistracie – Wydział Finansów poszukuje pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności23 stycznia 202619:15

Nowoczesny sprzęt medyczny trafił do szpitala. Dofinansowanie blisko 2,4 mln złotych

Nowoczesny sprzęt medyczny trafił do szpitala. Dofinansowanie blisko 2,4 mln złotych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Szpital Powiatowy w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności23 stycznia 202612:47

Pszów: Jubileusz 90. urodzin pani Jadwigi Kabut

Pszów: Jubileusz 90. urodzin pani Jadwigi Kabut - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Aktualności23 stycznia 202612:10

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski
Aktualności23 stycznia 202612:14

Od lutego zmiana godzin pracy biura paszportowego w Wodzisławiu Śląskim

Od lutego zmiana godzin pracy biura paszportowego w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności23 stycznia 202612:27

XIX Sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Obrady zaplanowane na 29 stycznia

XIX Sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Obrady zaplanowane na 29 stycznia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 stycznia 202612:20

MOSiR Centrum gra z WOŚP. Sportowe atrakcje dla każdego

MOSiR Centrum gra z WOŚP. Sportowe atrakcje dla każdego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.