Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 października 202013:13

Co szósty hospitalizowany z powodu COVID-19 to pracownicy ochrony zdrowia i ich rodziny

Co szósty hospitalizowany z powodu COVID-19 to pracownicy ochrony zdrowia i ich rodziny  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Pracownicy ochrony zdrowia i ich rodziny stanowią szóstą część (17 proc.) wszystkich przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 w populacji w wieku produkcyjnym (18-65 lat) - wynika ze szkockich badań opublikowanych przez pismo "BMJ". 

Wielu pracowników ochrony zdrowia wykonuje swój zawód w środowiskach o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19 i przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 na domowników i osoby, z którymi mają kontakty w miejscu pracy. Jednak zakres tych zagrożeń nie jest dobrze poznany ze względu na brak lub niską jakość badań. Aby zlikwidować tę lukę, zespół brytyjskich naukowców postanowił ocenić ryzyko przyjęcia do szpitala z powodu COVID-19 wśród pracowników ochrony zdrowia, mających bezpośredni kontakt z pacjentami, a także pracowników nie mających kontaktu z pacjentami oraz ich domowników.

Chociaż ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 w tej grupie wiekowej było ogólnie bardzo niskie, w przypadku pracowników ochrony zdrowia i ich rodzin okazało się wyższe w porównaniu z innymi dorosłymi w wieku produkcyjnym. W szczególności dotyczyło to osób "z pierwszej linii frontu", takich jak ratownicy medyczni i pracownicy oddziałów ratunkowych.

Ustalenia oparte są na danych dotyczących 158 445 pracowników szkockiej ochrony zdrowia (w wieku 18-65 lat), 229 905 ich domowników oraz innych członków ogólnej populacji w szczytowym okresie zakażeń COVID-19 w Szkocji (od 1 marca do 6 czerwca 2020).

Przyjęcia do szpitala z COVID-19 były rzadkie, przy ryzyku dla populacji ogólnej poniżej 0,5 proc. Jednak w porównaniu z innymi dorosłymi w wieku produkcyjnym pracownicy ochrony zdrowia i ich domownicy stanowili 17 proc. wszystkich przyjęć do szpitali związanych z COVID-19. Dla porównania w populacji w wieku produkcyjnym stanowią oni tylko 11 proc.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne i choroby współistniejące, ryzyko przyjęcia do szpitala z powodu COVID-19 u pracowników ochrony zdrowia niemających bezpośredniego kontaktu z pacjentami i ich domowników było podobne do ryzyka w populacji ogólnej.

Jednak pracownicy ochrony zdrowia mający do czynienia z pacjentami byli trzy razy bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala z powodu COVID-19, a ich domownicy prawie dwukrotnie częściej przyjmowani do szpitala z powodu COVID-19, niż inni dorośli w wieku produkcyjnym.

Osoby pracujące na stanowiskach "frontowych", takie jak ratownicy medyczni i personel oddziału ratunkowego, były najbardziej narażone na hospitalizację z powodu COVID-19. Spośród hospitalizowanych pracowników ochrony zdrowia 1 na 8 został przyjęty na oddział intensywnej terapii, a sześciu (2,5 proc.) zmarło. Zgony te odpowiadają zaledwie 0,004 proc. wszystkich pracowników służby zdrowia. Spośród przyjętych domowników 1 na 5 przyjęto na oddział intensywnej terapii, a 18 (13 proc.) zmarło.

Ponieważ jest to badanie obserwacyjne - nie można ustalić przyczyn, a naukowcy przyznają, że prawdopodobnie doszło do błędnej klasyfikacji. Co więcej, badanie obejmowało głównie białych pracowników służby zdrowia, więc wyniki mogą nie mieć zastosowania do grup mniejszości etnicznych.

Niemniej autorzy twierdzą, że wyniki dotyczące "pierwszej fali" w Szkocji pokazują, że pracownicy ochrony zdrowia kontaktujący się z pacjentami - zwłaszcza "frontowi" - są, wraz ze swoimi domownikami, szczególnie narażeni.

Autorzy wzywają także rządy, osoby zarządzające opieką zdrowotną i specjalistów medycyny pracy do rozważenia, jak najlepiej chronić pracowników ochrony zdrowia i ich rodziny w przypadku odradzającej się pandemii.

Wnioski z wyników tych badań powinny wpłynąć na decyzje dotyczące organizacji świadczeń zdrowotnych, stosowania środków ochrony indywidualnej (ŚOI) i zmiany ich przeznaczenia. W artykule redakcyjnym naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Skane w Szwecji z zadowoleniem przyjmują wyniki badań i twierdzą, że przyczyny obserwowanego wzrostu ryzyka "należy zbadać, aby pomóc ukierunkować poprawę bezpieczeństwa w placówkach opieki zdrowotnej".

Apelują o podejmowania wysokiej jakości badań oceniających nowe praktyki profilaktyczne i kontrolne "aby pokierować ulepszeniem naszego podejścia do ochrony pracowników służby zdrowia i ich rodzin, w tym osób pochodzących ze społeczności mniejszości etnicznych, które są najbardziej narażone na infekcje i ich ciężki przebieg, co pogłębia nierówności w miejscu pracy".

Wzywają również społeczność międzynarodową do wspierania wysiłków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu zapewnienia odpowiednich dostaw indywidualnych środków ochrony i testów na COVID-19 dla krajów o niskim i średnim dochodzie. Twierdzą, że skuteczna szczepionka - jeśli i kiedy będzie dostępna - "musi być dystrybuowana sprawiedliwie i pracownicy ochrony zdrowia muszą być traktowani priorytetowo na całym świecie".

Zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych "musimy zapewnić ochronę i bezpieczeństwo wszystkich pracowników ochrony zdrowia we wszystkich miejscach" - podsumowują. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki pmw/ zan/, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202510:34

Czekoladowe Muzeum już w najbliższą niedzielę

Czekoladowe Muzeum już w najbliższą niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/PublicDomainPictures
Reklama
Aktualności3 lipca 202510:56

Nielegalne e-papierosy przesyłał poprzez paczkomat

Nielegalne e-papierosy przesyłał poprzez paczkomat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komenda Stołeczna Policji
Aktualności1 lipca 202518:30

O wypaleniu zawodowym w Pałacu Dietrichsteinów

O wypaleniu zawodowym w Pałacu Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Muzeum Wodzisław Śląski
Aktualności2 lipca 202513:03

Budynek szkoły przy Wawrzyńca czeka termomodernizacja

Budynek szkoły przy Wawrzyńca czeka termomodernizacja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202510:48

Nabór do programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka

Nabór do programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności1 lipca 202511:38

Wodzisławski projekt na OZE z dofinansowaniem

Wodzisławski projekt na OZE z dofinansowaniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Latający Obiektyw
Aktualności1 lipca 202518:43

ZUS - Wypłaty renty wdowiej już ruszyły

ZUS - Wypłaty renty wdowiej już ruszyły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Aktualności2 lipca 202513:26

Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach wspiera ratowników. Nowy sprzęt dla OSP z gminy Godów

Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach wspiera ratowników. Nowy sprzęt dla OSP z gminy Godów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach po raz kolejny udowodniło, że jego działalność obejmuje znacznie więcej niż organizację akcji krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu i skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych udało się zrealizować kolejny ważny projekt na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Tym razem wsparcie trafiło do trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Godów.

opr. red., źródło: HDK Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.