Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 stycznia 202112:31

Co z luzowaniem obostrzeń? Umiarkowany optymizm polityków

Co z luzowaniem obostrzeń? Umiarkowany optymizm polityków - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

O wszelkich decyzjach dotyczących ewentualnego przedłużenia bądź rozluźnienia rygorów sanitarnych będziemy informować w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin (na zdjęciu arch. podczas wizyty w Raciborzu, 01.2020). 

Gowin, pytany na antenie Programu III Polskiego Radia, czy przyrost zakażeń SARS-COV2 i wzrost dziennej liczby zgonów może być zwiastunem przedłużenia lockdownu ocenił, że "na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek prognozy". "Wokół Polski pandemia zbiera coraz tragiczniejsze żniwo. Polska nie jest samotną wyspą" - zaznaczył. Dodał, że trzeba koordynować działania "wokół najważniejszego wyzwania", jakim jest obecnie proces szczepień.

"O wszelkich decyzjach dotyczących ewentualnego przedłużenia, bądź skrócenia, bądź rozluźnienia rygorów sanitarnych będziemy informować w przyszłym tygodniu" - powiedział Gowin. Pytany o pomoc dla firm dotkniętych pandemią Gowin przypomniał, że już wkrótce zostanie ogłoszony przez przedstawicieli rządu program pomocy dla gmin górskich. "W ramach tego programu będziemy m.in. umożliwiali samorządom i refinansowali jednocześnie samorządom zawieszenie szeregu opłat dla przedsiębiorców w tych gminach" - mówił minister.

Gowin wyjaśnił, że jeden z instrumentów tego wsparcia będzie polegał na tym, iż samorządy w tych gminach będą mogły umarzać podatek od nieruchomości. "Równocześnie rząd będzie refinansował samorządom 80 proc. kosztów tego umorzenia" - powiedział. Minister wskazał też na tzw. nową politykę przemysłową. Wyjaśnił, że ma ona związek z wykorzystaniem "szans związanych z zerwaniem łańcuchów dostaw (w związku z pandemią - PAP), z większą świadomością w UE, że błędem było przenoszenie przemysłu poza granice Wspólnoty Europejskiej".

"Chcemy we współpracy ze środowiskami biznesowymi opracować taki plan konkretnych działań, które ruszą już od drugiej połowy tego roku, i które pchną polski przemysł na tory jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju niż działo się to w ciągu poprzednich wielu lat" - podkreślił. "Chcemy rozbudowywać nowoczesny przemysł w Polsce, chcemy tworzyć polskie firmy, polskie technologie, polskie produkty, tak żeby ta polska marka znaczyła dużo więcej na światowych rynkach niż znaczy w tej chwili" - stwierdził Gowin.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. (PAP)

Müller: najbardziej możliwe przedłużenie obostrzeń; decyzja na przełomie tego i następnego tygodnia

W tej chwili ograniczenia epidemiczne są wystarczające, najbardziej możliwym wariantem jest ich przedłużenie; decyzja w tej sprawie powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia - przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski rozmowa z rzecznikiem rządu dotyczyła zaostrzenia obostrzeń epidemicznych m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Müller pytany, czy polski rząd bierze pod uwagę zaostrzenie tych rygorów odparł, że "w tej chwili skala ograniczeń jest wystarczająca".

"Natomiast oczywiście nie można wykluczyć, że jeżeli podobnie jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii będzie z dnia na dzień, czy w danym tygodniu drastyczny wzrost zakażeń, trzeba będzie niestety również nieco obostrzenia zwiększyć" - zaznaczył Müller.

"Na tym etapie wydaje się, że najbardziej możliwym wariantem jest po prostu ich przedłużenie, taka decyzja, taka informacja powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia" - przekazał rzecznik rządu. Był on również pytany, czy - zgodnie ze słowami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka - jest prawdopodobne, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół 18 stycznia. "Tutaj byłbym bardziej wstrzemięźliwy co do stwierdzenia, że to jest wariant możliwy. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie oceniał informacje dot. liczby zachorowań z ostatnich dni, po Świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze, i taka decyzja będzie podjęta dopiero po tych informacjach" - podkreślił.

Dodał, że nie jest "tak dużym optymistą" w kwestii powrotu dzieci do szkół 18 stycznia. "Ale faktycznie, jeśli miałyby być decyzje podejmowane, to w pierwszej kolejności byłyby to klasy 1-3 (...). Spodziewam się, że ta decyzja zostanie ogłoszona najpóźniej w poniedziałek" - powiedział rzecznik rządu.

W poniedziałek w TVP3 Lublin Czarnek powiedział, że trwają przygotowania do tego, żeby 18 stycznia najmłodsi uczniowie z klas 1-3 wrócili do szkół. Podkreślił, że powrót uczniów do szkół zależy od sytuacji epidemicznej.(PAP) Karol Kostrzewa kos/ itm/

Autor: Magdalena Jarco maja/ mmu/, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport31 maja 202523:34

Unia z Turzy Śląskiej urwała punkty w ostatniej chwili [FOTO]

Unia z Turzy Śląskiej urwała punkty w ostatniej chwili [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W XXVIII kolejce klasy okręgowej na boisku przy ulicy Srebrnej 12 w Raciborzu miejscowa Unia podejmowała drugi zespół KS Unia Turza Śląska. Mecz zapowiadał się interesująco, zważywszy na różnice w sytuacji obu drużyn – gospodarze zajmujący miejsce w dolnej części tabeli mierzyli się z przeciwnikiem z górnej jej połowy.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności30 maja 202513:40

Aktywny Senior 2025. Skorzystaj z dofinansowania

Aktywny Senior 2025. Skorzystaj z dofinansowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności31 maja 202513:45

W niedzielę czerwcowy Wodzisławski Jarmark Staroci

W niedzielę czerwcowy Wodzisławski Jarmark Staroci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Biuro Komunikacji Społecznej
Reklama
Sport30 maja 202511:11

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.