Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 202111:09

Aktualna lista obostrzeń w krajach europejskich

Aktualna lista obostrzeń w krajach europejskich - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W Grecji, Portugalii i we Francji do wnętrza restauracji, kina czy dyskoteki będzie można wejść tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub aktualnym, negatywnym wynikiem testu. W związku ze wzrostem liczby infekcji Holandia i niektóre regiony Hiszpanii przywracają przeciwepidemiczne ograniczenia.

Grecji wstęp do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni będzie od piątku możliwy tylko dla klientów, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Takie same zasady będą obowiązywać przy wejściu do mieszących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin czy teatrów. Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie dotyczy klientów lokali funkcjonujących na świeżym powietrzu. W Grecji certyfikaty sanitarne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów kursujących wewnątrz tego kraju.

Portugalii do wnętrza restauracji mogą wchodzić tylko klienci z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. Obowiązujące od soboty 10 lipca regulacje dotyczą najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju (w tym stołecznej Lizbony) i obejmują tylko weekendy. Na terenie całego kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

Sytuacja epidemiczna w Portugalii należy do jednej z najgorszych w Europie, szybko rozprzestrzenia się tam wariant Delta koronawirusa. W kraju przywrócono niektóre ograniczenia, takie jak limit miejsc w restauracjach czy godzina policyjna w niektórych regionach. Pod koniec czerwca Portugalia została wpisana przez Niemcy na listę obszarów wysokiego ryzyka związanego z wariantami SARS-CoV-2, co spowodowało masowe powroty wypoczywających tam niemieckich turystów, którzy obawiali się czekającej ich po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantanny. Również francuskie władze zaapelowały do swoich obywateli o unikanie wakacji w Portugalii i Hiszpanii.

We Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywny test będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Nie będą musiały tego robić dzieci poniżej 12. roku życia. Młodzież w wieku 12-18 lat będzie zwolniona z okazywania certyfikatów do końca sierpnia.

Hiszpanii niektóre wspólnoty autonomiczne wracają do zniesionych wcześniej restrykcji. Powodem są ponowne wzrosty liczby zakażeń. W Katalonii i Walencji wprowadzono zakaz spotkań towarzyskich, w których bierze udział więcej niż 10 osób. Ograniczono także czas działań lokali gastronomicznych i rozrywkowych. W Asturii restauracje i bary mogą przyjmować gości tylko w ogródkach i na tarasach.

Holandii od soboty 10 lipca ponownie zamknięto nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe, po doniesieniach o licznych nowych zakażeniach, do których dochodziło podczas tego typu zgromadzeń.

Austrii okazywanie zaświadczeń sanitarnych jest wymagane przy wstępie do wielu obiektów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.

Czechach certyfikat zdrowotny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

Turyści z Polski przy wjeździe do większości krajów Unii Europejskiej muszą okazywać jeden z certyfikatów sanitarnych: zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Najłatwiej przedstawić je w formie Unijnego Certyfikatu Covid, który jest honorowany we wszystkich krajach UE. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (możną je przedstawić w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, ale limit wieku różni się w zależności od kraju. Do Grecji, Portugalii, Chorwacji i Bułgarii bez zaświadczeń wjadą dzieci poniżej 12. roku życia, do Francji - poniżej 11 lat, do Włoch - poniżej 6 lat.

Bez przedstawiania żadnych dokumentów osoby z Polski mogą wjechać do Hiszpanii, Rumunii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej czy na Cypr. Od początku lipca Unijnym Certyfikatem trzeba się wylegitymować, podróżując z Polski do Chorwacji, od czwartku takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy ze Słowenią.

Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat. (PAP) adj/ kib/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Kultura i Edukacja24 kwietnia 202614:21

Koniec jednego rozdziału. Maturzyści I LO w Wodzisławiu żegnają szkołę

Koniec jednego rozdziału. Maturzyści I LO w Wodzisławiu żegnają szkołę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202615:04

Ostatni dzwonek w Ekonomiku. Maturzyści zamykają ważny rozdział

Ostatni dzwonek w Ekonomiku. Maturzyści zamykają ważny rozdział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202611:39

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia. Pożegnanie maturzystów w PCKZiU

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w marzenia. Pożegnanie maturzystów w PCKZiU - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202614:12

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności24 kwietnia 202611:47

Sesja pełna strategicznych tematów. Od CPK po oświatę i miejskie inwestycje

Sesja pełna strategicznych tematów. Od CPK po oświatę i miejskie inwestycje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202614:58

Za nimi szkolne lata. Pożegnanie abiturientów w ZSLiT w Rydułtowach

Za nimi szkolne lata. Pożegnanie abiturientów w ZSLiT w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202611:30

Wybierz kurs na marzenia. Maturzyści z Pszowa żegnają szkołę

Wybierz kurs na marzenia. Maturzyści z Pszowa żegnają szkołę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202613:40

Czas rozwinąć skrzydła. Uroczyste zakończenie roku w ZSP Rydułtowy

Czas rozwinąć skrzydła. Uroczyste zakończenie roku w ZSP Rydułtowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202611:15

Ostatni dzwonek i nowy początek. Maturzyści szkół powiatu wodzisławskiego żegnają szkołę

Ostatni dzwonek i nowy początek. Maturzyści szkół powiatu wodzisławskiego żegnają szkołę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202613:05

Wodzisław szykuje się na lato. Kiedy otwarcie kąpieliska Balaton?

Wodzisław szykuje się na lato. Kiedy otwarcie kąpieliska Balaton? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202610:54

Powiatowy Festiwal Kultury wraca w wielkim stylu. Nowe miejsce i sielski klimat

Powiatowy Festiwal Kultury wraca w wielkim stylu. Nowe miejsce i sielski klimat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. archiwum
Reklama
Reklama
Sport24 kwietnia 202610:13

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202614:22

Sześciu laureatów i podium w Polsce. ZST Wodzisław Śląski błyszczy w Poznaniu

Sześciu laureatów i podium w Polsce. ZST Wodzisław Śląski błyszczy w Poznaniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: ZST Wodzisław Śląski
Aktualności25 kwietnia 202623:03

Ponad 50 niewybuchów w Syryni. Saperzy interweniowali po zgłoszeniu mieszkańca

Ponad 50 niewybuchów w Syryni. Saperzy interweniowali po zgłoszeniu mieszkańca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202613:14

Młode pióra z Tischnera docenione. Dwa miejsca na podium Złotego Wawrzynu

Młode pióra z Tischnera docenione. Dwa miejsca na podium Złotego Wawrzynu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Tischner Wodzisław
Aktualności24 kwietnia 202613:27

Trzy Wzgórza bez barier. Nowa huśtawka dla osób z niepełnosprawnościami

Trzy Wzgórza bez barier. Nowa huśtawka dla osób z niepełnosprawnościami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Kultura i Edukacja24 kwietnia 202611:07

Uczniowie z Wodzisławia zmieniają świat. Zebrali pieniądze na studnię w Afryce

Uczniowie z Wodzisławia zmieniają świat. Zebrali pieniądze na studnię w Afryce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport25 kwietnia 202623:35

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO]

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

Emocje, walka w środku pola i wynik otwarty do ostatnich minut - tak można opisać spotkanie pomiędzy MKS Unią Racibórz a LKS Naprzodem Czyżowice. Mimo wielu prób z obu stron, ostatecznie żadna z drużyn nie zdołała przechylić szali zwycięstwa.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.