Hortensja - jak ją pielęgnować?

To jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych i balkonowych. Hortensja, bo o niej mowa, ze względu na efektowne, kuliste kwiatostany jest bardzo chętnie wybierana przez osoby pragnące udekorować swój dom. Jej uprawa i pielęgnacja nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Poznaj je wszystkie!
1. Hortensja ogrodowa - gdzie posadzić?
2. Jak pielęgnować i nawozić hortensje ogrodowe?
3. Hortensja ogrodowa - podlewanie
4. Jak zabezpieczyć hortensję na zimę?
Hortensja ogrodowa zaczyna kwitnąć pod koniec maja. Doniczkowe odmiany można kupić już na początku roku kalendarzowego.
Hortensja ogrodowa - gdzie posadzić?
Hortensja ogrodowa może być sadzona pojedynczo, ale szczególnie efektownie prezentuje się w skupiskach, także z innymi roślinami. Można wówczas dopasować kolor kwiatów, by tworzyły harmonijne lub kontrastowe zestawy. Hortensja ogrodowa dorasta do 1,5 metra wysokości, co warto wziąć pod uwagę, planując jej lokalizację.
Hortensja ogrodowa ma spore wymagania w zakresie gleby i stanowiska. Najlepsza do jej uprawy będzie ziemia przepuszczalna i wilgotna, próchniczna. Roślina świetnie radzi sobie w nasłonecznionym stanowisku - wówczas kwiaty hortensji pięknie kwitną, ale sprawdzi się także w półcieniu, mocno rozwijając. Jeśli hortensja rośnie w donicy, uważaj, by nie doprowadzić ani do przesuszenia, ani do przelania korzeni.
Jak pielęgnować i nawozić hortensje ogrodowe?
Pielęgnacja hortensji uzależniona jest od jej gatunku. Pierwszą grupę stanowią krzewy na jednorocznych pędach, czyli hortensja bukietowa, drugą zaś - hortensja ogrodowa kwitnąca na pędach zeszłorocznych. Wśród hortensji ogrodowej na uwagę zasługują: hortensja kosmata, hortensja drzewiasta, hortensja pnąca czy hortensja piłkowana. W przypadku hortensji ogrodowej bukietowej należy pamiętać o przycinaniu wczesną wiosną. W pierwszym roku warto zrobić to bardzo nisko, aby powstał gęsty i dekoracyjny krzew. Przycina się także hortensję drzewiastą. Przycinania nie wymagają hortensje pnące, dębolistne, kosmate i piłkowane.
Aby z hortensji uzyskać okazałe kwiatostany, ważne jest odpowiednio stosowany nawóz do hortensji. Stosuje się go 2 lub 3 razy w czasie sezonu, po raz ostatni w sierpniu. Co ciekawe, zmieniając kwasowość podłoża, w którym rośnie hortensja, można wpływać na to, jaki kolor przybierają jej kwiaty. Ziemia zasadowa sprawia, że kwiaty stają się czerwone lub różowe. Można ten efekt wywołać, sięgając po nawozy magnezowe i wapniowe. PH nie może jednak przekroczyć poziomu 6,2. Z kolei kolor niebieski to efekt nawożenia siarczanem amonu lub siarczanem potasu.
Hortensja ogrodowa - podlewanie
Hortensje boleśnie odczuwają brak wody, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Jeśli lato jest suche, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Zintensyfikuj ilość wody w przypadku piaszczystego podłoża. Nawet niewielki niedobór wilgoci może sprawić, że liście, kwiaty i pąki kwiatowe zaczną usychać. W okresie wzrostu i kwitnienia kwiaty należy podlewać codziennie. Trzeba jednak uważać, aby strumień nie padał bezpośrednio na kwiatostany kuliste i aby ziemia nie została przelana.
Jak zabezpieczyć hortensję na zimę?
Przed zimą, gdy liście hortensji opadną, należy roślinę odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej związać ją w stożek, a podstawę zabezpieczyć korą, torfem lub gałązkami jedliny. Na zimę roślinę owiń agrowłókniną lub matą słomianą. Nie zdejmuj tego zabezpieczenia zbyt wcześnie. Pamiętaj o wiosennych przymrozkach, które przy nieuwadze mogą sprawić, że pędy przemarznięte zepsują wygląd rośliny.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz