II Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka za nami

W sobotę, 25 marca, odbył się II Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w formie pieszego rajdu po ziemi wodzisławskiej. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest pasjonat historii z Połomi, Robert Furtak.
Odwiedzili miejsca pamięci
W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy „Marszu Pamięci”, a także kolarze z „Sokoła Radlin”, którzy znali z turystycznych szlaków obu bohaterów memoriału. O godz. 9.00 grupa spotkała się przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Radlinie II, aby wspólnie udać się na miejsce spoczynku Jana Stolarza na okolicznym cmentarzu.
Był tutaj czas na refleksje dotyczące Jego osoby, a pomysłodawca memoriału – Robert Furtak – stały uczestnik i aktualny organizator „Marszu Pamięci”, a także członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej - opowiedział o okolicznościach powstania inicjatywy corocznych rajdów z Oświęcimia do Wodzisławia szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz.
Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy grupa uczestników memoriału udała się w kierunku Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odbyło się spotkanie z udziałem wdowy po Jerzym Gawliczku, pani Izabeli. Piotr Bulenda – kierownik stacji opowiedział o działalności stacji i pracy ratowników górniczych, zwrócił uwagę na wkład Jurka w rozwój ratownictwa, a także zaprezentował publikacje jego autorstwa. Podczas spotkania dzielono się wspomnieniami na temat Jerzego Gawliczka i Jana Stolarza, a uczestnicy memoriału mieli okazję do krótkiej rozmowy z ratownikami pełniącymi tego dnia dyżur.
Warto nadmienić, że pojawił się tutaj również Piotr Hojka – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, pracownik tutejszego muzeum, który wspiera inicjatywę „Marszu Pamięci” od dłuższego czasu, a także pomaga w jego organizacji. Podczas I Memoriału Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka służył on pomocą merytoryczną i dzielił się informacjami odnośnie „marszu śmierci” z uczestnikami przedsięwzięcia.
W dalszej części przedsięwzięcia przemaszerowano przebiegającą wzdłuż torów kolejowych w okolicy wodzisławskiego dworca „starą” drogą, którą w styczniu 1945 roku prowadzono ewakuowanych więźniów KL Auschwitz – Birkenau do pociągów, którymi byli przewożeni do innych obozów na terenie III Rzeszy. Później udano się na cmentarz przy ul. Pszowskiej, aby przy grobie Jurka i jego zmarłych bliskich zakończyć tegoroczny – II Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka.
Plany na rok przyszły
Po modlitwie, zapaleniu zniczy oraz krótkiej refleksji na temat tego ostatniego, uczestnicy wydarzenia pożegnali się, ale obiecali sobie spotkanie na początku przyszłego roku, gdy zaplanowano organizację XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, który odbędzie się w dniach 18 – 21 stycznia 2024 r.
Znana jest również data III Memoriału Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka, który będzie miał miejsce w dniu 23 marca 2024 roku. To wszystko, „aby pamięć o nich nie zgasła…”
Historia memoriału
Od 2012 roku grupa piechurów – mieszkańców ziemi rybnicko – wodzisławskiej – pokonuje pieszo trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, aby w rocznicę tragicznych wydarzeń oddać hołd wszystkim Ofiarom „Marszu Śmierci” więźniów KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 roku. Wspomniane przedsięwzięcie nosi nazwę „Marsz Pamięci”, jego pomysłodawcą był nieżyjący już Jan Stolarz, a stałym uczestnikiem i twórcą regulaminu odznaki turystycznej „Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz” - Jerzy Gawliczek, który również odszedł już od nas...
W 2022 roku podjęto decyzję o upamiętnieniu wspomnianych kolegów i 26 marca 2022 r. odbył się Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w formie pieszego rajdu po ziemi wodzisławskiej. Uczestnicy odwiedzili wtedy groby wspomnianych kolegów, a także pojawili się w punktach Wodzisławia kojarzonych z „marszem śmierci” – przy mogile na Piaskowej Górze, tablicy pamiątkowej przy ul. Michalskiego, a także na dworcu kolejowym w Wodzisławiu, gdzie swoje utwory poetyckie na temat Jana Stolarza przedstawiła Marta Olszewska z Radlina.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz