Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 202317:22

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać dodając ją w aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym np. telefonie. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS.

Elektroniczną legitymację, czyli mLegitymację, ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku czy też wizyty w Zakładzie. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. - Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS w całym kraju - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji, ale co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji
mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty” – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

mLegitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Autor: Beata Kopczyńska, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202623:08

Wodzisław Śląski: Trzy samochody rozbite po zderzeniu przy Eko-Oknach

Wodzisław Śląski: Trzy samochody rozbite po zderzeniu przy Eko-Oknach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H, Informacje drogowe 24H z powiatu Wodzisław Śląski, Rybnik, OSP Czyżowice
Reklama
Aktualności1 czerwca 202611:06

Czerwiec w Wodzisławiu Śląskim

Czerwiec w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202611:27

To warto wiedzieć! Nowe przepisy o rzeczach znalezionych

To warto wiedzieć! Nowe przepisy o rzeczach znalezionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe - pexels.com/Matheus Bertelli
Reklama
Sport1 czerwca 202601:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sporo emocji, zarówno tych dobrych jak i tych złych towarzyszyło weekendowym meczom piłkarskim rozegranym w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja2 czerwca 202612:04

Najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Gala Konkursów Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim

Najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Gala Konkursów Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja2 czerwca 202612:28

Bajkowa misja zakończona sukcesem. Wielki finał Wodzisławskich Skrzatów na Trzech Wzgórzach

Bajkowa misja zakończona sukcesem. Wielki finał Wodzisławskich Skrzatów na Trzech Wzgórzach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności2 czerwca 202613:53

Piękno, które ma znaczenie. Metamorfozy z Sercem po raz drugi

Piękno, które ma znaczenie. Metamorfozy z Sercem po raz drugi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. Agnieszka Kaźmierczak
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.