Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 sierpnia 202313:09

Do Lubomi przyjechała wiceminister rolnictwa. Spotkała się z Kołami Gospodyń Wiejskich

Do Lubomi przyjechała wiceminister rolnictwa. Spotkała się z Kołami Gospodyń Wiejskich - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka była gościem specjalnym spotkania poświęconego ziołolecznictwu, które zostało zorganizowane przez senator Ewę Gawędę i wiceministra Pawła Jabłońskiego. Odbyło się ono 10 sierpnia w Wiejskim Domu Kultury w Nieboczowach.

- Jestem członkiem senackiej komisji środowiska i wszystkie tematy związane z ekologią czy ochroną środowiska są mi bardzo bliskie. Niewiele się o tym mówi, ale panie z naszych Kół Gospodyń Wiejskich naprawdę bardzo dużo angażują się w obszarze ekologii czy naturalnych produktów. Dlatego uważam, że tematyka ziołolecznictwa może być dla nich ciekawa oraz inspirująca. A korzystając z tego, że jeszcze przyjechała do nas pani wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, jest też to okazja do zachęcenia KGW do korzystania ze środków rządowych. To też jest moim celem, aby do mojego okręgu jak najwięcej tych środków wpływało, a nasze panie niejednokrotnie już udowodniły, że potrafią  korzystać ze środków zewnętrznych i je przełożyć na różne ciekawe inicjatywy, które służą mieszkańcom - mówi senator Ewa Gawęda.

Uczestników spotkania przywitał Wójt Gminy Lubomia Czesław Burek, który przypomniał historię związaną z przenosinami wsi Nieboczowy oraz utworzeniem zbiornika Racibórz Dolny. Głos zabrali również Paweł Jabłoński, Ewa Gawęda, poseł Adam Gawęda oraz wiceminister Anna Gembicka. Najistotniejszym punktem programu były wykłady, w których poruszono między tematy związane z historią zielarstwa, gatunkami ziół występujących w Polsce, najczęstszymi dolegliwościami Polaków. Omówiono też zioła, które są przyprawami, a także przyszłość zielarstwa. Uczestnicy mogli się również dowiedzieć jak zioła mogą bronić ludzi przed kleszczami i komarami. Wykłady okazały się być bardzo ciekawe a podejmowane w nich tematy stały się również okazją do dyskusją m.in. na temat relacji pomiędzy zielarstwem i pszczelarstwem. Adam Barnabas z Koła Pszczelarzy w Czernicy podkreślał, że pszczelarstwo i zielarstwo zawsze idą w parze. Bo polskie zioła w połączeniu z naturalnymi produktami od lokalnego pszczelarza to nieoceniona dawka naturalnych witamin podarowanych przez naturę. Część kół już zapowiedziała organizację warsztatów zielarskich w miejscowościach, na terenie których one działają.

Podczas spotkania na ręce Komendanta Gminnego OSP w Lubomi Bernarda Burka i Prezesa Zarządu OSP w Gorzycach Grzegorza Studenta przekazane zostały torby ratownictwa medycznego R-1, które zostały zakupione ze środków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Katowicach. 

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.