W powiecie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

W powiecie wodzisławskim powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki. 21 marca w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim zostały podpisane umowy partnerskie.
Branżowe centra umiejętności, w skrócie BCU, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU jest rozwój szkolnictwa zawodowego. Mają one również pełnić funkcje promocyjne i innowacyjne. Branżowe Centrum Umiejętności, które powstanie w naszym powiecie przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, będzie jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju centrów w naszym kraju, kształcącym w zakresie hi-tech.
Powiat liderem
Liderem projektu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki jest Powiat Wodzisławski, jego partnerami są natomiast Politechnika Śląska, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach (partner branżowy) i Instytut Techniki Górniczej Komag. Podczas wydarzenia zawarto łącznie 3 umowy:
- pierwsza podpisana przez starostę wodzisławskiego Leszka Bizonia, p.o. dyrektora PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim Ewelinę Limanowską oraz wiceprezesa Izby Henryka Michalika i dyrektora naczelnego Izby Grzegorza Mikietę,
- druga podpisana przez starostę wodzisławskiego Leszka Bizonia, p.o. dyrektora PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim Ewelinę Limanowską oraz prof. Krzysztofa Kalinowskiego z Politechniki Śląskiej,
- trzecia podpisana przez starostę wodzisławskiego Leszka Bizonia, p.o. dyrektora PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim Ewelinę Limanowską oraz dyrektora Instytutu Techniki Górniczej Komag Dariusza Prostańskiego.
Umowy Partnerskie określają szczegółowe zadania i cele projektu, w tym stworzenie trzech nowoczesnych pracowni, zakup nowoczesnego wyposażenia, utworzenie struktury instytucjonalnej oraz zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Ponadto, projekt ten będzie realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dbając o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. Wartość przedsięwzięcia wyniesie niespełna 14 mln zł, z czego dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności prawie 12 mln zł. Pozostałą kwotę dołoży Powiat Wodzisławski.
Celem Branżowego Centrum Umiejętności jest stworzenie innowacyjnej przestrzeni, która połączy świat edukacji z potrzebami współczesnego rynku pracy. Poprzez zaawansowane szkolenia oraz dostęp do specjalistycznego wyposażenia, BCU będzie promować rozwój umiejętności z zakresu robotyki, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie rynku na wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Podczas wydarzenia prezentację na temat BCU przedstawił wicedyrektor ds. Centrum Kształcenia Zawodowego w PCKZiU Wiesław Pawlica. Krótką prezentację przedstawił również gość specjalny – Alberto Michelini ISS Institute Galileo Galilei – Mirandola we Włoszech, który przebywa w naszym powiecie w ramach międzynarodowej współpracy partnerskiej z PCKZiU. Wręczono także kwiaty i podziękowania dla Dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego prof. Anny Timofiejczuk, która szczególnie wsparła Powiat przy przygotowaniu wniosku.
W czasie spotkania goście mieli okazję zapoznać się ze stanowiskiem robotyki, które obsługiwali uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Było ramię robota, drukarka 3D oraz szkolny robot NAO.
Jak podkreśla starosta Leszek Bizoń Powiat Wodzisławski stawia na rozwój bazy dydaktycznej. – Jest to ważny krok w kierunku rozwoju lokalnego systemu edukacyjnego oraz wsparcia dla branży przedsiębiorstw w regionie. Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w kraju, w którym będą funkcjonować aż dwa Branżowe Centra Umiejętności. Pierwsze niedawno zostało otwarte w Turzy Śląskiej i będzie kształcić w zakresie florystyki - mówi starosta.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany