Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze. Złóż wniosek do końca lipca

Jeszcze tylko do końca lipca 2025 r. trwa tzw. okres przejściowy w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”. Nabór ruszył 31 marca 2025 r. i umożliwia uzyskanie dofinansowania na wydatki poniesione od 28 maja 2024 r. - jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem programu. To szansa dla osób, które nie zdążyły złożyć wniosku przed zawieszeniem poprzedniego naboru. Po 31 lipca ta możliwość wygaśnie. Od 1 sierpnia 2025 r. obowiązywać będzie standardowa zasada: koszty kwalifikowane będą liczone maksymalnie na 6 miesięcy wstecz od daty złożenia wniosku. Wydatki poniesione wcześniej - a także przed oddaniem budynku do użytkowania - nie będą brane pod uwagę.
Ostatni dzwonek - kończy się wyjątkowy okres wsparcia
Jeszcze tylko do końca lipca br. trwa tzw. okres przejściowy w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Został on uruchomiony 31 marca 2025 r. i daje możliwość uzyskania dotacji za wydatki poniesione już od 28 maja 2024 r. To propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zawieszeniem poprzedniego naboru.
Od 1 sierpnia termin ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowym programie Czyste Powietrze będzie liczony według zasady: nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania, nie będą kwalifikowane.
Najpierw termomodernizacja, potem gaz - to klucz do pełnego wsparcia
Ci, którzy czekają na ponowne uruchomienie naboru dotyczącego dofinansowania na gaz, już wkrótce, w połowie lipca, będą mieli taką możliwość. Aby móc z tego w pełni skorzystać, należy najpierw złożyć wniosek w ramach obecnego okresu przejściowego na wydatki związane np. z ociepleniem budynku, wymianą okien i drzwi lub wentylacją. Dopiero wtedy będzie można złożyć drugi wniosek - tym razem o dotację na gaz, gdy nabór zostanie wznowiony w połowie lipca w ramach starszej wersji programu obowiązującej w 2024 r.
Odwrotna kolejność? Będą ograniczenia
Warto pamiętać: jeśli jako pierwszy zostanie złożony wniosek o dotację na gaz, a nie ten dotyczący termomodernizacji w nowym naborze, skorzystanie z kolejnego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i rozliczeniu tej inwestycji. Odwrotna kolejność - czyli najpierw termomodernizacja (wniosek w nowej wersji programu), potem gaz (wniosek w poprzedniej wersji programu) - pozwala uniknąć tych ograniczeń.
Jak połączyć dotacje z dwóch naborów w programie Czyste Powietrze?
Możliwe jest połączenie dwóch dotacji dla jednego budynku:
• z naboru od 31.03.2025 r. (nowe zasady - skorzystaj z okresu przejściowego i możliwości rozliczenia kosztów termomodernizacji poniesionych od 28 maja 2024 r.),
• z wznowionego naboru - w połowie lipca - dotyczącego kotłów gazowych.
Kolejność składania wniosków ma ogromne znaczenie
Jeśli poniosłeś koszty termomodernizacji w 2024 r.:
• najpierw złóż wniosek w naborze od 31.03.2025 r. do końca lipca,
• następnie złóż wniosek w starszej wersji programu na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. (nabór w połowie lipca).
Jeśli planujesz termomodernizację dopiero w przyszłości:
• jeśli najpierw złożysz wniosek w naborze na źródła gazowe - musisz zakończyć i rozliczyć to przedsięwzięcie, by złożyć kolejny wniosek w naborze trwającym od 31.03.2025 r.
Uwaga: wnioski składane w naborze na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. nie będą wymagały rozliczenia wcześniejszego wniosku o dofinansowanie do termomodernizacji. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kolejności składania wniosków.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany