„Leksykon Pieśni Śląskiej” autorstwa mieszkanek Łazisk został nagrodzony. Sołectwo w nagrodę otrzymało 2 tys. zł

27 października 2014 r. podczas Forum Sołtysów Województwa Śląskiego wręczono nagrody laureatom konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.
W konkursie tym w kategorii: „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje” przedsięwzięcie pod nazwą „Leksykon Pieśni Śląskiej” autorstwa Danuty Gajdosz i Mireli Szkatuła zajęło III miejsce. W nagrodę sołectwo Łaziska otrzymało 2.000,00 zł.
Pomysł wydania „Leksykonu pieśni śląskiej” wyszedł od zespołu „Kalina” z Łazisk. Ze wszech miar jest to wyjątkowe wydawnictwo. Prawie 200-stronnicowa książka zawiera niespełna 200 pieśni ludowych i kościelnych.
Pieśni pochodzą z okresu przed i powojennego. Opowiadają o życiu wsi Łaziska i jej okolicach, gdzie ludzie, mimo ciężkiej, codziennej pracy, potrafili się cieszyć, wyrażając swoje uczucia i tęsknoty pieśnią. Pieśni te śpiewane były przy różnych uroczystościach rodzinnych, przy pracy na polu, czy przy skubaniu pierza. W leksykonie można znaleźć także wiele popularnych dawniej pieśni kościelnych, które wypadły z repertuaru organistów. Większość z nich, często nieznanego autora tekstu, czy muzyki, przez swój specyficzny przekaz melodii oraz tożsamość obyczajową wpisała się w kulturę całej Gminy Godów.
Autorki publikacji chciały, by pieśni, kiedyś przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie lub spisywane w zeszytach, nie zostały w powszechnej świadomości zapomniane. Pomysłodawczynią wydania „Leksykonu pieśni śląskiej” była Danuta Gajdosz, kierownik zespołu folklorystycznego „Kalina”, jedna z autorek opracowania. Druga autorka to Mirela Szkatuła, zespołowa dyrygentka, która do słów opracowała zapis nutowy, przez co zachowane zostaną nie tylko słowa, ale również melodia utworów. Powstanie książki nie byłoby możliwe bez zaangażowania zespołów z okolicznych miejscowości. To one przechowują wiele starych pieśni. I to one dostarczyły autorkom materiałów.
Realizacja trwała 2 lata i została zakończona w listopadzie 2011 r. Uroczystość związaną z promocją książki uświetniły występy przedszkolaków i uczniów szkoły w Łaziskach, którzy zaśpiewali ludowe pieśni. Leksykon został rozprowadzony po bibliotekach, szkołach i przedszkolach gminy Godów. Zainteresowanie publikacją jest spore, chociażby wśród ludzi kultury związanych z szeroko pojętym folklorem, dla których taki leksykon to prawdziwa gratka. Dlatego autorki nie wykluczają II wydania, rozszerzonego o dodatkowe pieśni.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz