Organizacje ze Śląska tworzą sieć

W województwie śląskim działa ponad 9,5 tys. organizacji pozarządowych. Aby działać jeszcze sprawniej na rzecz mieszkańców i rozwiązywać problemy społeczne tworzą właśnie „Śląską Sieć 3 Sektora”. „Śląska Sieć 3 Sektora” powstaje w ramach projektu, realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" z Katowic, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego z Rybnika i Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Chorych i Ich Rodzin Pod Nazwą "Razem" z Zabrza.
- W województwie nie ma jednej sieci zrzeszającej bardzo dużą ilość organizacji. Są sieci zrzeszające około 80 organizacji, ale działające w określonej sferze tematycznej. Brakuje natomiast wszechstronnej, wielobranżowej, dużej sieci, która mogłaby mówić jednym głosem w wielu różnych sprawach - tłumaczy Agnieszka Kurda ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST", koordynatorka projektu.
Ważną ideą działania sieci jest także szeroka reprezentacja. „Śląska Sieć 3 Sektora” będzie pierwszą siecią na terenie województwa, zrzeszającą organizacje z ponad 50% powiatów. - Dla rozwoju trzeciego sektora bardzo ważna jest umiejętność wypracowywania wspólnych stanowisk, co pozwoli im mieć większy wpływ na kształtowanie polityk publicznych. Ważne jest, żeby te wspólne stanowiska wypracowywały organizacje z różnych części województwa i z różnych branż, bo tylko wtedy ten głos będzie naprawdę ważnym głosem śląskiego trzeciego sektora – mówi Piotr Dominiak z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.
Głównym celem powołania sieci jest integracja organizacji pozarządowych z terenu Śląska, aby poprawić ich wzajemne relacje, przepływ informacji między nimi, ale także wzmocnić ich wizerunek na zewnątrz. Jak wynika z badań, chociaż aż 92% Polaków deklaruje, że słyszało w przeciągu ostatniego roku o działaniach organizacji pozarządowych, zazwyczaj dotyczy to ogólnopolskich działań największych organizacji, a wiedza o działaniach organizacji z najbliższego otoczenia ciągle pozostaje niewielka. Tymczasem w naszym województwie działa ponad 9, 5 tys. organizacji pozarządowych. Zajmują się m.in. kulturą,sportem, pomocą społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją, ochroną zdrowia.
Zwiększenie rozpoznawalności lokalnych organizacji wśród mieszkańców województwa musi iść w parze z budowaniem wizerunku organizacji pozarządowych jako rzetelnego partnera dla samorządów. - Działanie w ramach sieci podnosi kompetencje jej poszczególnych członków,
jednocześnie sieć jest postrzegana przez jednostki samorządu terytorialnego jako poważniejszy, bardziej kompetentny partner, co może przynieść efekty zarówno w postaci wspólnie realizowanych działań, jak i większego wpływu na kształtowanie polityk publicznych – mówi Agnieszka Kurda.
Pierwsze spotkanie reprezentantów organizacji, które chcą współtworzyć „Śląską Sieć 3 Sektora” odbyło się w ubiegłym tygodniu w Brennej. Podczas trzech dni przedstawiciele organizacji z terenu całego Śląska rozmawiali o misji, wizji i standardach działania tworzącej się sieci oraz o późniejszej promocji tych działań. - Teraz musimy się zarejestrować. Będziemy rozmawiać, uczyć się od siebie, dowiadywać się, co możemy sobie nawzajem dać.
I taki jest plan na najbliższe miesiące – mówi Agnieszka Kurda.
Projekt "Śląska Sieć 3 sektora" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz