Podregion rybnicki jednym z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie

Podregion rybnicki, w skład którego wchodzi Rybnik, Wodzisław Śl., Jastrzębie Zdrój, Żory i Racibórz, zajął 2. miejsce w Polsce pod względem atrakcyjności dla inwestycji przemysłowych. Dane dotyczą lat 2013-2014 a ich opracowaniem zajął się Insytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Najlepszy okazał się podregion katowicki, na 3. miejscu jest łódzki, na 4. bielski, na 5. wrocławski. Gorzej sytuujemy się w rankingu atrakcyjności dla działalności usługowej, ale za to mocno awansowaliśmy w zestawieniu.
Całe województwo śląskie po raz kolejny zajęło pierwsze miejsce w raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2014 r.” opracowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Atrakcyjność inwestycyjną, rozumianą jako zdolność skłonienia do inwestycji, oceniano w siedmiu kategoriach. Zaliczono do nich: dostępność transportową, koszty pracy, wielkość i jakość zasobów pracy, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej, poziom rozwoju gospodarczego, poziom bezpieczeństwa powszechnego.
Głównymi atutami Śląskiego okazały się zasoby pracy oraz infrastruktura społeczna. Autorzy raportu wysoko ocenili między innymi dużą liczbę osób pracujących i poszukujących pracy, silnie rozwinięte szkolnictwo wyższe, intensywną działalność kulturalną, rozwiniętą sieć hotelową i gastronomiczną. Wysoko zostały ocenione także regionalny rynek zbytu i infrastruktura gospodarcza. Wart podkreślenia jest także fakt, iż wszystkie podregiony województwa śląskiego: katowicki, rybnicki, bielski i częstochowski otrzymały najwyższe noty atrakcyjności inwestycyjnej w swojej kategorii i znalazły się w pierwszej 10 najlepszych podregionów w kraju.
W maju br. została przeprowadzona ogólnopolska kampania telewizyjna „Śląskie. Tu się inwestuje”, która miała na celu promowanie atrakcyjności inwestycyjnej Śląskiego, konsekwentne budowanie wizerunku najlepszego ekonomicznie regionu Polski oraz utrzymanie pozycji lidera w tym zakresie.
Pod względem atrakcyjności dla inwestycji przemysłowych, do naszych mocnych stron, jako podregionu rybnickiego, zaliczono następujące czynniki: zasoby pracy, bardzo wysoka liczba wykwalifikowanych pracowników, bardzo wysoka liczba bezrobotnych, bardzo wysoka liczba absolwentów szkół zawodowych, Infrastruktura, gospodarcza, duża powierzchnia wolnych terenów w SSE, bardzo duża aktywność inwestorów w SSE, poziom rozwoju gospodarki, bardzo korzystna struktura gospodarki, duża liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego, bardzo wysoka wydajność pracy. Słabe strony to koszty pracy i bardzo wysoki poziom wynagrodzeń.
Pod względem atrakcyjności dla działalności usługowej zajęliśmy jako podregion rybnicki 10 miejsce (22. w poprzedniej edycji). Tu za mocne strony uznano: chłonność rynku, bardzo wysoką siłę nabywczą gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, poziom rozwoju gospodarki, wysoką wydajność pracy i korzystną strukturę gospodarki, za słabe strony jakość środowiska przyrodniczego oraz najwyższą w Polsce emisja pyłów i gazów do atmosfery.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz