Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 września 201510:02

Ćwierćwiecze współpracy Wodzisławia Śląskiego z Gladbeck

Ćwierćwiecze współpracy Wodzisławia Śląskiego z Gladbeck - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W tym roku mija ćwierćwiecze współpracy Wodzisławia Śląskiego z niemieckim miastem Gladbeck. 25 lat wspólnych doświadczeń, zaangażowania, współdziałania w wielu dziedzinach i wzmożonych kontaktów złożyło się na umocnienie przyjaźni między obiema stronami. W czerwcu przedstawiciele z Gladbeck gościli w Wodzisławiu Śląskim, we wrześniu naszych przedstawicieli zaproszono do Niemiec. Razem z oficjalną delegacją do Gladbeck na zaproszenie partnerów wyjechał wodzisławski Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum oraz Dariusz Langrzyk, który zaprezentował Niemcom wystawę swoich fotografii. 

Od września 1990 roku trwały rozmowy między władzami Wodzisławia Śląskiego a władzami miasta Gladbeck na temat zawarcia układu partnerskiego. Fakt, że były to gminy górnicze zbliżył obie miejscowości do siebie i stał się jednym z powodów nawiązania współpracy, która trwa nieprzerwanie do dziś.

18 grudnia wspomnianego roku została podpisana umowa o partnerstwie. W ramach tego układu zadeklarowano realizację przyjaźni i współpracy we wszystkich dziedzinach, szczególnie zaś w zakresie gospodarczym, kulturalnym, ochrony zdrowia, a także szkolnym i sportowym. Podejmowane działania, zgodnie z założeniami, miały przyczynić się do poprawy stosunków między Polakami i narodem niemieckim, miały stać się jednym ze sposobów poznania wartości kulturalnych obu stron, co więcej dotyczyć miały także krzewienia współpracy w dziedzinie gospodarczej.

– Był to czas transformacji, tworzył się samorząd. Generalnie borykaliśmy się z brakiem wszystkiego – wspomina Elżbieta Kowalska, kierownik Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Miasta. – Pomoc rzeczowa, jaką wówczas otrzymaliśmy od strony niemieckiej była nieoceniona – podkreśla.

Dopiero co utworzona i rozpoczynająca swoją służbę Straż Miejska otrzymała od zaprzyjaźnionej gminy dwa samochody służące do patrolowania terenu. Wodzisławski szpital otrzymał elementy wyposażenia sali operacyjnej. Lekarze mogli wyjechać na specjalistyczne szkolenia, jakie organizował szpital Świętej Barbary w Gladbeck. – Młodzież z naszych szkół ponadpodstawowych miała możliwość wzięcia udziału w wymianie szkolnej. Nasi uczniowie zaczęli wyjeżdżać do Gladbeck, a ich rówieśnicy z niemieckiej partnerskiej miejscowości pojawiali się w Wodzisławiu Śląskim z rewizytą – mówi Elżbieta Kowalska.

Współpraca rozwijała się także na płaszczyźnie kulturalnej. Jak zaznacza kierownik Biura Administracyjno-Gospodarczego, na początku lat 90. miasto zaczęły odwiedzać zespoły artystyczne, głównie orkiestry dęte i mażoretki z Gladbeck. Mieszkańcy mogli przyglądać się ich artystycznym popisom na wodzisławskim rynku. Takie był początki partnerstwa, w pielęgnowanie którego obie strony angażują się nieustannie.

Autor: UM Wodzisław, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport8 marca 202621:49

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności9 marca 202610:10

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO]

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sala pełna rozmów, śmiechu, inspirujących spotkań i kobiecej energii – tak wyglądała trzecia odsłona wydarzenia WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. W sobotnie popołudnie, 7 marca, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 wodzisławianki spotkały się, by na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu, zadbać o siebie, zdobyć nową wiedzę i spędzić czas w atmosferze wsparcia oraz wzajemnej inspiracji.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Aktualności9 marca 202610:34

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO]

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W miniony weekend Wodzisław Śląski stał się miejscem spotkań młodych ludzi stojących przed jedną z pierwszych ważnych decyzji w swoim życiu. Na wodzisławskim Rynku odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne – wydarzenie skierowane przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja9 marca 202613:07

Szkło i ceramika w dialogu. Wystawa w Pałacu Dietrichsteinów przedłużona

Szkło i ceramika w dialogu. Wystawa w Pałacu Dietrichsteinów przedłużona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Sport9 marca 202615:42

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.