"Igła z Nitką" wystarczy aby tworzyć dzieła sztuki

Wykonywanie obrazów techniką haftu krzyżykowego nie jest proste, ani krótkie lecz uczestniczkom warsztatów „Igła z Nitką”, które organizowane są w Bibliotece Publicznej w Rydułtowach nie sprawia to wiele kłopotów. Obrazy zapierają dech w piersiach.
Na początku najważniejszy jest pomysł. Trzeba dobrze wybrać obrazek oraz, co niezwykle istotne – odpowiednio dobrać nici, które posłużą do jego wykonania. Konieczna jest także wizualizacja pracy, tak aby nie stanowiła ona żadnego problemu w przyszłości. Samo wyszywanie to już zupełnie inna sprawa. Trzeba mieć sporo cierpliwości, aby na płótnie wyhaftować obraz – nawet najmniejszy może sprawić sporo problemów. Uczestniczki warsztatów „Igła z Nitką” mówią wprost – to nauka cierpliwości. Podczas spotkań organizowanych w Bibliotece Publicznej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rydułtowach wymieniają się spostrzeżeniami i omawiają swoje postępy w pracy nad założonym na początku pracy wzorem. Wskazują na trudności, jakie napotykają podczas haftowania oraz dyskutują metody ich przezwyciężania. Kilkugodzinna praca polegająca na niespiesznym i mozolnym wyszywaniu malutkich wzorów każdego dnia wymusza odpowiednie nastawienie do haftowania – jeśli ktoś jest zbyt nerwowy nie wykona nawet najprostszego wzoru. Uczestniczki warsztatów „Igła z Nitką” mówią – to idealna metoda nauki
Gotowe obrazy zaskakują swoją wielkością. Ich rozmiary mogą przekraczać kilka metrów kwadratowych. Tak gigantyczne dzieła muszą powstawać kilka lat podczas których zmienia się wszystko – od rodzaju nici, a na nastroju autora kończąc. Te największe, a zarazem najbardziej wymagające wystawiane są na licznych pokazach. „Igła z Nitką” często zapraszana jest do uczestnictwa w różnego rodzaju pokazach organizowanych na terenie naszego województwa, a także daleko poza jego granicami. Choć dzieła, które powstają w trakcie długich godzin spędzonych na mozolnym wyszywaniu dokładnego wzoru nie są na sprzedaż, to często zdarza się, że odwiedzający galerie czy wystawy pytają o ceny – te nie należą do najniższych. Jeśli ktoś jest chętny nabyć obraz wykonany techniką haftu krzyżykowego musi się liczyć z wydatkiem niespełna tysiąca złotych – to cena za materiały, a także za wkład pracy.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz