Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja22 marca 202309:55

Zamczysko na Kotówce. Za nami spotkania w Pszowie i Lubomi

Zamczysko na Kotówce. Za nami spotkania w Pszowie i Lubomi - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Nie maleje zainteresowanie najnowszą publikacją Powiatu Wodzisławskiego z cyklu "Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego". Paweł Porwoł o "Zamczysku na Kotówce" opowiadał w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi oraz w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa. W spotkaniach uczestniczyli m.in. starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu Krystyna Kuczera.

„Tropem legend. Zamczysko na Kotówce” to piąta publikacja z cyklu „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Tym razem autor podąża tropem legend i podań ludowych, konfrontując je z faktami historycznymi. Paweł Porwoł współpracuje z Powiatem Wodzisławskim od 25 lat. Jest inicjatorem cyklu wydawniczego „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego„, w ramach którego zostało wydanych 14 broszurek. Autorem wszystkich jest Paweł Porwoł. W 2015 roku uruchomiliśmy cykl wydawniczy pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Paweł Porwoł jest autorem dwóch z pięciu broszurek. W pierwszej przypomniał historię wód siarkowych, w drugiej odkrył tajemnice Zamczyska na Kotówce.

- Powiat Wodzisławski obchodzi w tym roku swój jubileusz 25-lecia. Tak długo jak istnieje powiat, tak długo trwa nasza współpraca z niezwykłą osobą. Z osobą, która od ćwierć wieku odkrywa i opisuje kolejne zakątki i zabytki powiatu wodzisławskiego. Z osobą, która jest autorem książek, opracowań broszurowych, artykułów naukowych, głównie z zakresu historii nowożytnej Górnego Śląska oraz jego zabytków. Ze wspaniałym muzealnikiem, który ma swój duży udział w przedsięwzięciach z zakresu poznania i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Mówię oczywiście o nikim innym, jak o autorze najnowszej publikacji, dzięki której dzisiaj tutaj się spotykamy – o Pawle Porwole. „Zamczysko na Kotówce” to kolejny dowód na to, że ta współpraca przynosi konkretne efekty – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Paweł Porwoł jest laureatem Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury (2007 rok). W 2012 roku, na wniosek Starosty Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły, otrzymał złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w tym samym roku otrzymał też nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury – za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202412:20

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202413:00

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej   - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202420:03

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 maja 202412:38

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO]

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Rodzice Mai, z okazji jej 7. urodzin zorganizowali spotkanie z policjantami wodzisławskiej komendy. Maja, której marzeniem jest zostać policjantką, wczoraj odwiedziła wodzisławską komendę. Radości i uśmiechu na twarzy dziewczynki nie było końca.

KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202419:31

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.