Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes31 lipca 201914:19

Wciągarka łańcuchowa – ważne jest każde ogniwo

Wciągarka łańcuchowa – ważne jest każde ogniwo - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Transport bliski to dziedzina, która niesie ze sobą szereg logistycznych zagadnień do rozwiązania. Zastosowanie odpowiednich urządzeń pozwala na znaczne usprawnienie czynności z tego obszaru, dotyczących zarówno transportu, jak i np. montażu czy manipulowaniem ładunków podczas montażu, a tym samym podniesienie wydajności i bezpieczeństwa pracy. Wybór właściwego urządzenia może sprawiać trudności m.in. ze względu na obszerność oferty rynkowej oraz konieczną znajomość parametrów technicznych.

Asortyment wciągarek a zakup urządzenia

Do podstawowych parametrów, jakie trzeba mieć na uwadze przy wyborze sprzętu podnoszącego takiego jak wciągarka łańcuchowa, należy jej udźwig. Wybór wciągarki o właściwym udźwigu wymaga szczegółowej analizy potrzeb występujących przy pracy zarówno w chwili obecnej, jak i w przyszłości. Udźwig nominalny wciągarki powinien być nieznacznie większy od najcięższych ładunków, które będą podnoszone z jej zastosowaniem. To czynnik, który warto mieć na uwadze – zdecydowanie lepszym wyborem jest perspektywiczny zakup wciągarki o udźwigu większym niż aktualnie wymagany, a tym samym uniknięcie potrzeby szukania innych rozwiązań w przyszłości. Oferta wciągarek dostępnych na rynku – np. w asortymencie wrocławskiej firmy HAK – pozwala bez problemu wybrać wciągarkę o dowolnym udźwigu oraz innych parametrach.

Asortyment wciągarek jest szeroki, a jednym z najczęściej stosowanych modeli jest wciągarka łańcuchowa. Zamocowana na poziomej belce z zastosowaniem wózka jezdnego umożliwia nie tylko podnoszenie, lecz również transport poziomy podniesionych ładunków. Zastosowanie tego typu rozwiązania wymaga odpowiedniej organizacji przestrzeni, aby ograniczyć możliwość kolizji ładunków z maszynami oraz nie stwarzać zagrożenia dla pracowników. Poza przestrzenią pod pracą wciągarki należy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia oraz potrzeby w zakresie wysokości podnoszenia ładunków.

Niezbędna kontrola wciągarki

Niezależnie od tego, jaki sprzęt znajdzie się na naszym wyposażeniu, każda wciągarka wymaga nie tylko regularnych przeglądów okresowych, lecz również uwagi podczas codziennego użytkowania. Kontrolować należy stan każdego elementu wciągarki oraz zwracać uwagę na zmiany w jego funkcjonowaniu. Wszelki nadmierny hałas, przeskakiwanie łańcucha, sztywne przeguby pomiędzy ogniwami, zagięcia czy inne wątpliwości co do stanu urządzenia powinny skutkować natychmiastowym przerwaniem pracy i naprawą wciągarki.

Regularnej kontroli wymaga również osprzęt stosowany do wciągarek, czyli zawiesia – linowe, łańcuchowe i pasowe, uchwyty transportowe, szakle oraz inne elementy ułatwiające podniesienie ładunku. Podobnie jak w przypadku łańcucha wciągarki, tak i tutaj niedopuszczalne są jakiekolwiek odkształcenia, głęboka korozja, deformacje gardzieli haków czy niesprawne ich zabezpieczenia, a także zwiększenie długości elementów. Taśmy zawiesi pasowych nie mogą mieć nacięć czy przetarć, podobnie jak stalowe nici zawiesia linowego.

Podczas użytkowania sprzętu w rodzaju wciągarki łańcuchowej oraz akcesoriów podnoszących konieczne jest przestrzeganie fundamentalnych zasad. Do podstawowych należy nieprzekraczanie ich znamionowego udźwigu oraz konserwacja i przeglądy zgodne ze wskazaniami producenta.

Autor: Katarzyna Krawiec, k.krawiec@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.