Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 marca 201814:02

Rondo antysmogowe - absolwent architektury w raciborskiej PWSZ podpowiada jak poprawić środowisko w śródmieściu

Rondo antysmogowe - absolwent architektury w raciborskiej PWSZ podpowiada jak poprawić środowisko w śródmieściu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Głównym celem projektowanego obiektu City Cleaner Rondo jest aktywna walka ze stale rosnącym problemem smogu w dzisiejszych miastach - przekonuje inż. arch. Kamil Jany, tegoroczny absolwent PWSZ Racibórz na kierunku Architektura. Pracę bronił w tym roku.

Głównym celem projektowanego obiektu City Cleaner Rondo jest aktywna walka ze stale rosnącym problemem smogu w dzisiejszych miastach. Jest to koncepcja projektowa, która zakłada lokalizowanie w przestrzeniach miast budowy obiektów oczyszczających powietrze , które mogą być wznoszone na wydzielonych kwartałach podczas zamiany istniejących skrzyżowań na ronda. Głównym zadaniem takiego obiektu jest oczyszczenie powietrza, a odpowiadać za to będzie trójfazowy proces składający się z „greenwallu”, czyli zewnętrznej zielonej szklarni-ściany, betonu oczyszczającego powietrze oraz tężni solankowej wewnątrz. 

Jak działa taki obiekt? Zasysa ono skażone powietrze do systemu zielonej szklarni u podnóża wieży. Tam jest podgrzewane przez energię słoneczną. Idzie do góry, a zanim wyjdzie przez tężnię solankową, przechodzi przez system filtrów w betonowym pierścieniu. System ten działa również w miesiącach zimowych, gdy jest mniej światła słonecznego, a smog w mieście jest większy ze względu na opalanie piecami i spaliny samochodowe. 

Rondo antysmogowe poprawi jakość powietrza na obszarze wynoszącym co najmniej kilka kilometrów kwadratowych. Jego wpływ na jakość powietrza na większych obszarach wymaga podjęcia badań. Wzbogacenie obiektu ronda o funkcje rekreacyjno - wypoczynkową w części parterowej dostępną dla pieszych może przynieść również zamierzone w pracy efekty poprawy środowiska społecznego w śródmieściu miasta. Pozwoli to przywrócić dawną rangę deptakom spacerowym, alejom i miejscom spotkań jako ważnej przestrzeni handlowej w mieście. 

City Cleaner Rondo ma być instalacją eksperymentalną, ale znane są przypadki już działających takich obiektów na świecie, np. 100-metrowa wieża wybudowana w chińskim mieście Xian. 

Inż. arch. Kamil Jany, jest absolwentem PWSZ w Raciborzu na kierunku Architektura. - Architektura jest moją pasją – mówi Kamil. Interesują mnie ekologiczne systemy rozwiązań z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii oraz nowe technologie w budownictwie. W projektach staram się łączyć formę, komponować kolory i światło zachowując funkcjonalność obiektu tak, aby stworzyć oryginalne, wyjątkowe, ale i praktyczne przestrzenie przy pełnym poszanowaniu dla kultury oraz historii. 

opr. w 

Autor: Kamil Jany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności8 stycznia 202611:09

Oświadczenie miasta Wodzisławia Śląskiego ws. Młodzieżowego Chóru Miejskiego Canticum Novum

Oświadczenie miasta Wodzisławia Śląskiego ws. Młodzieżowego Chóru Miejskiego Canticum Novum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. archiwum chóru Canticum Novum
Aktualności9 stycznia 202620:23

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Aktualności9 stycznia 202619:46

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Kultura i Edukacja8 stycznia 202611:56

Polonez maturzystów na wodzisławskim Rynku

Polonez maturzystów na wodzisławskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 stycznia 202611:18

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski, fot. pogladowe/arch. portalu
Aktualności9 stycznia 202619:53

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 stycznia 202620:42

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Aktualności9 stycznia 202620:38

Pszów: Nowa taryfa za wodę

Pszów: Nowa taryfa za wodę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Kultura i Edukacja9 stycznia 202620:30

Ruszają zgłoszenia do Nagród Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sportu

Ruszają zgłoszenia do Nagród Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sportu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.