Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie4 września 201809:10

Studiuj turystykę w PWSZ Racibórz. Hossa w branży rodzi zapotrzebowanie na specjalistów

Studiuj turystykę w PWSZ Racibórz. Hossa w branży rodzi zapotrzebowanie na specjalistów - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

- Branża turystyczna w Polsce nabiera rozpędu. Nie mamy jeszcze danych za ten rok, ale prognozy mówią o pobiciu w te wakacje kolejnych rekordów i ciągłej tendencji rosnącej. Z tego zaś wynika coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących sprostać nawet najbardziej wymagającym turystom - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa, kierownik Zakładu Turystyki Rekreacji IKFiZ w PWSZ Racibórz, pracownik naukowy, profesor nadzwyczajny AWF w Katowicach. 

Hossa na rynku dotyczy zarówno turystyki zagranicznej jak i krajowej z uwzględnieniem woj. śląskiego. W 2017 r. nasz region odwiedziło 5,4 mln turystów, o 100 tys. więcej niż w roku 2016 i aż o 1,5 mln więcej niż w roku 2015. Wydali w 2017 r. 5,6 mld zł. Szlak zabytków techniki potrafi przyciągnąć 100 tys. osób w dwa dni. 

Turystyka jawi się jako atrakcyjny kierunek studiowania. Raciborska PWSZ już po raz trzeci rekrutuje na kierunek Turystyka i Rekreacja w ramach Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia. To jeden z młodszych kierunków raciborskiej PWSZ. 

- Dwa lata doświadczeń pozwala nam formułować pierwsze oceny, a na ich podstawie propozycje wzbogacenia cyklu kształcenia - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa. Naturalne było umiejscowienie kierunku w ramach Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia. Turystyka i rekreacja to dziś bowiem przede wszystkim aktywność fizyczna. Studenci otrzymują więc wiedzę teoretyczną i praktyczną w tym zakresie. Warto dodać, że raciborska PWSZ ma bogate doświadczenie w dziedzinie nauk o wychowaniu fizycznym. Dysponuje bardzo dobrą kadrą, którą współtworzy wielu naukowców z dużych ośrodków akademickich. 

- Dostrzegamy jednakże, że turystyka to również sektor gospodarki i stąd nacisk na aspekty biznesowe oraz zagadnienia współczesnej komunikacji - dodaje dr hab. Jarosław Cholewa. W minionym roku umożliwiono studentom uczestnictwo w warsztatach start up w Zakopanem. W nowym roku akademickim te praktyczne formy kształcenia będą poszerzone i skoncetrowane na wielu sektorach branży turystycznej, w tym gastronomii. 

- W trakcie studiów oferujemy studentom szeroką ofertę zajęć terenowych. To wyjście poza mury uczelni. Spotkanie z zabytkami, terenami rekreacyjnymi oraz osobami mającymi doświadczenia w pracy w turystyce i rekreacji. Branży turystycznej nie da się poznać z samych tylko podręczników. To żywa materia, w której daje się zauważyć szereg nowych trendów i zjawisk. Chcemy nauczyć studentów, że muszą być dobrymi obserwatorami, gromadzącymi dane i umiejącymi wyciągać z nich wnioski - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa. 

- Turystyka i rekreacja to bardzo szerokie pojęcie, które wpisaliśmy w program 3-letnich studiów zawodowych, przygotowując kadry dla biur podróży, hoteli, restauracji, firm organizujących eventy oraz formy wypoczynku dla różnych grup docelowych, od młodzieży po seniorów. Poza twardymi kompetencjami związanymi z programem nauczania staramy się z roku na rok poszerzać ofertę edukacyjną o dodatkowe elementy kształcenia, m.in. biznesowego oraz wiedzy o świecie. Dodatkowym elementem dla ambitnych studentów to możliwość współuczestnictwa w badaniach naukowych w ramach Studenckiego Koła Naukowego. W trakcie dotychczasowego dwuletniego okresu kształcenia studenci brali czynny udział w czterech seminariach naukowych o zasięgu krajowym. Zostali współautorami publikacji naukowych. - Kierunek Turystyka i Rekreacja na PWSZ w Raciborzu to oferta studiów skierowana dla osób ciekawych świata. Pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy i przystępny - kończy dr hab. Jarosław Cholewa. 

red.

Autor: Materiał partnerski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności12 września 202500:01

Rada Dzielnicy Nowe Miasto wybrana

Rada Dzielnicy Nowe Miasto wybrana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Mariusz Blazy
Reklama
Aktualności12 września 202512:39

Zmiana statutu Wodzisławia Śląskiego. Komentarze rzeczniczki i radnych miejskich

Zmiana statutu Wodzisławia Śląskiego. Komentarze rzeczniczki i radnych miejskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Wczoraj informowaliśmy o pomyśle zmiany statutu Wodzisławia Śląskiego. Procedowany pomysł ujawnił radny Łukasz Chrząszcz. Są już pierwsze komentarze. Do sprawy odniosła się rzeczniczka wodzisławskiego magistratu oraz radni miejscy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.