Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 201507:40

Od 4 lat H. M. Górecki patronuje bibliotece w Rydułtowach

Od 4 lat H. M. Górecki patronuje bibliotece w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

Był jednym z największych polskich kompozytorów. Jego geniusz docenia każdy kto ma styczność z jego muzyką – Henryk Mikołaj Górecki to postać, którą zawsze będziemy wspominać. Mija właśnie 4 rok, od kiedy patronuje rydułtowskiej bibliotece.

Wybór Henryka Mikołaja Góreckiego na patrona dla Biblioteki Publicznej w Rydułtowach był oczywisty. Mistrz związany był nie tylko z samym miastem Rydułtowy, ale także z budynkiem, w którym teraz mieści się biblioteka. To właśnie w nim niegdyś znajdowała się szkoła, w której nauki pobierał młody Henryk Mikołaj Górecki. Miejsce to, jak i całe miasto Rydułtowy, kompozytor wspominał przez całe swoje życie. Czuł się związany z ziemią, gdzie się urodził i dorastał. Był ambasadorem Rydułtów w Polsce i poza jej granicami.

Poszukiwania odpowiedniego patrona trwały długo. Każdy mógł zgłosić swój pomysł. Konkurs, który miał wyłonić idealnego kandydata nie przynosił jednak rozstrzygnięcia. Proponowane postacie albo były znane wąskiemu gronu odbiorców, albo też nie były związane z Rydułtowami. Punktem zwrotnym podczas poszukiwania okazała się śmierć Henryka Mikołaja Góreckiego. Po długiej i ciężkiej chorobie płuc mistrz zmarł 12 listopada 2010 roku w szpitalu w Katowicach Ochojcu. Podczas zaznajamiania się z jego życiorysem komisja konkursowa zrozumiała, że jest on kandydatem idealnym. Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy, lecz kilka lat później przeprowadził się do Rydułtów. Tutaj mieszkał. Naukę pobierał w szkole podstawowej, która w dawnych czasach mieściła się w tym samym budynku, gdzie dziś znajduje się ROKO (Rydułtowski Ośrodek Kulturalno Oświatowy) – dzisiejsza siedziba Biblioteki Publicznej w Rydułtowach. Mistrz przez całe swoje życie nie zapomniał o mieście, z którym związana była jego młodość. Wracał tu, jak tylko czas pozwalał. Pokazywał je znajomym. Chwalił się nim i opowiadał ciekawe historie związane ze swoim dzieciństwem.

Spotkanie upamiętniające czwartą rocznicę nadania imienia Bibliotece Publicznej w Rydułtowach Henryka Mikołaja Góreckiego było podniosłe i uroczyste. Jak co roku wspominano mistrza. Prezentowano jego życiorys i najważniejsze wydarzenia, w tym te związane z Rydułtowami. Zgromadzeni na uroczystości goście, w tym Pani Burmistrz Rydułtów – Kornelia Newy oraz Barbara Laszczyńska - dyrektor Biblioteki mieli okazje zobaczyć film dokumentalny upamiętniający życie i twórczość tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów na świecie. Nikt nie ma wątpliwości, że właśnie Henryk Mikołaj Górecki jest idealnym patronem dla Biblioteki Publicznej w Rydułtowach. Jego twórczość i życiorys pokazuje, że warto podążać za marzeniami, a wtedy sukces jest tylko kwestią czasu.

Autor: UM Rydułtowy, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności13 maja 202513:31

Trzy zarzuty dla nieodpowiedzialnego 26-latka

Trzy zarzuty dla nieodpowiedzialnego 26-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Styl życia13 maja 202514:16

Majowe śpiewanie dla Matki Boskiej w Syryni

Majowe śpiewanie dla Matki Boskiej w Syryni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło i fot: GOKSiR Lubomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.