Marklowice: Wstrząs po wstrząsie, mieszkańcy mają dosyć. Kopalnia wystosowała pismo

Z początkiem lutego wójt Marklowic spotkał się z dyrektorem KWK ROW Ruch "Marcel", Jackiem Kowalczukiem oraz z kierownikiem Działu Mierniczego i Geodezyjnego, Piotrem Grabowskim. Tematem były m.in. silne wstrząsy, które odczuwają mieszkańcy.
Mieszkańcy się denerwują, silne wstrząsy powodują uszkodzenia, a w ostatnim czasie wystąpiły aż dwa. Do pierwszego doszło 31 stycznia, kolejny odnotowano 1 lutego. Popękane ściany czy osiadające domy. Mieszkańcy mówią temu stanowcze: Nie.
Spotkanie pomiędzy wójtem a przedstawicielami KWK ROW Ruch "Marcel" odbyło się 1 lutego. Podczas niego poruszono kwestie dotyczące m.in. występujących wstrząsów wysokoenergetycznych odczuwalnych na terenie gminy. Po spotkaniu, kopalnia wystosowała pismo. Dowiadujemy się z niego, że wstrząsy spowodowane są pracami, które obecnie przeprowadzane są na terenie gminy. Parcele eksploatacyjne położone są w północno-zachodniej części w rejonie ulic: Bławatkowej, Kormoranów, Zana i Brzozowej. - Zdajemy sobie sprawę z tego, iż wstrząsy te powodują wystąpienie dużej uciążliwości dla mieszkańców – zauważa kopalnia, dodaje jednak, że nie mają zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej. - Mogą powodować wystąpienie drobnych uszkodzeń elementów wykończeniowych, rysy na tynkach gipsowych oraz na styku płyt kartonowo - gipsowych itp. – podkreślają przedstawiciele kopalni.
Z pisma dowiadujemy się również, że po wystąpieniu wstrząsu, pracownicy prowadzą oględziny obiektów budowlanych – jednak tych, których właściciele zgłoszą jakieś uszkodzenie. Informację na ten temat przyjmuje Dział Szkód Górniczych w godzinach 6.00 - 14.00 - tel. 32 729 24 64, całodobowo dyspozytor Stacji Geofizyki Górniczej - tel. 32 729 24 54 oraz Dyspozytor Ruchu 32 729 25 00. - Zwracamy się z prośbą do mieszkańców, aby zgłoszenia o ewentualnych drobnych uszkodzeniach przekazywać pracownikom kopalni nie bezpośrednio po wstrząsie, ale z np. godzinnym opóźnieniem. Podyktowane jest to koniecznością zapewnienia przez dyspozytorów bieżącego nadzoru nad bezpieczeństwem pracowników zatrudnionych na dole. Czynimy również starania, aby w najbliższym czasie uruchomić automatyczną linię, na numer, której można będzie zgłaszać ewentualne uszkodzenia występujące po wstrząsach – czytamy w piśmie.
Pismo można zobaczyć TUTAJ.
fot. archiwum portalu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz