Sokolnia nosić będzie imię Leszka Blanika

Rada Miejska w Radlinie podczas sesji 25 października większością głosów zdecydowała - obiekt Sokolnia, legenda polskiego sportu gimnastycznego, nosić będzie imię radlińskiego olimpijczyka Leszka Blanika. Podczas wystąpień w trakcie sesji przedstawiciele klubu wyrazili chęć organizacji corocznych turniejów gimnastycznych, którym przewodzić ma również nazwisko Blanika.
Podczas wystąpień w trakcie sesji przedstawiciele klubu wyrazili chęć organizacji corocznych turniejów gimnastycznych, którym przewodzić ma również nazwisko Blanika.
Obiekt "Sokolnia" od lat 20. wychowuje i szkoli najlepszych zawodników gimnastycznych nie tylko w kraju, ale i na świecie.
Uczestnikami olimpiad do roku 1972 byli: Jan Deustschmanek, Paweł Gaca, Janina Krużanka Bartonik, Ryszard Kucjas, Paweł Gawron, Alfred Kucharczyk, Ernest Hawełek, Wilhelm, Mikołaj i Sylwester Kubicowie, Jerzy Kruża, Marian Pieczka. W latach 1964 - 1972 trzon polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy z Radlina - Tokio 4 zawodników, Meksyk 5 zawodników i Monachium 4 zawodników. W Monachium drużyna zajęła czwarte miejsce i jest to najlepszy wynik w historii udziału polskiej drużyny w igrzyskach olimpijskich. Pozycja radlińskich gimnastyków w kraju spowodowała, że w Radlinie utworzono ośrodek przygotowań olimpijskich.
Leszek Blanik jest zdobywcą dwóch medali olimpijskich w konkurencji skok. W 2000 podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney wywalczył brązowy medal. 18 sierpnia 2008 w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zdobył złoty medal. Jest również pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Zapisany pod numerem 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną skok-przerzut (podwójne salto w przód w pozycji łamanej) otrzymał nazwę "blanik".
UM Radlin
fot. Internet
Komentarze (15)
Dodaj komentarz