Zabudowa karnisza, czyli sposoby na ukrycie karnisza

Trudno wyobrazić sobie salon lub sypialnię bez firanek lub chociażby zasłonek. Jednak nie zawsze do aranżacji mieszkania pasuje karnisz. Na szczęście można go zabudować, ukryć, by był zupełnie niewidoczny. To nowy trend w urządzaniu wnętrz, który chyba zostanie z nami na dłużej. Jak dobrze ukryć karnisz? Kilka sposobów.
Zabudowa karnisza listwą przysufitową
Najszybszym sposobem na zasłonięcie karnisza jest zastosowanie zwykłej listwy przysufitowej. Zabudowa karnisza tego rodzaju maskowaniem ma bardzo wiele zalet. Jest to szybki i stosunkowo prosty sposób.
Listwy przysufitowe to tak zwane sztukaterie. Mogą być proste lub bogato zdobione. Są wykonane ze styropianu lub poliuretanu i mają gładzoną powierzchnię. Proste w montażu, mogą bardzo szybko zasłonić karnisz. Nie dość, że maskują nie zawsze atrakcyjny element w pomieszczeniu, to jeszcze same w sobie są bardzo ozdobne. Na dodatek można je pomalować, na przykład w kolorze ściany lub sufitu. Najbardziej popularne są oczywiście białe, idealnie wpisują się w nowoczesne trendy wystroju mieszkań.
Zabudowa karnisza najlepiej wygląda, jeśli zdecydujesz się na dość szeroką listwę. Wtedy spod niej wypływają zwoje firanki i zasłonki, co naprawdę wspaniale się prezentuje. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w mieszkaniach klasycznych, stylowych i glamour, jak i tych bardziej nowoczesnych, a nawet skandynawskich.
Karnisz z maskownicą
Zakup specjalnej maskownicy do karnisza to także świetny sposób na jego ukrycie. Dedykowane listwy maskujące mogą być wykonane z różnych materiałów – od PCV, poprzez styropian aż do drewna. Te ostatnie są raczej zarezerwowane dla stylu rustykalnego, chociaż oczywiście w klasycznym także dobrze się sprawdzą. Maskownice najczęściej przeznaczone są do ukrycia karniszy sufitowych lub prostych szyn aluminiowych.
Maskownice do karnisza najczęściej są prostymi, gładkimi listwami, jednakże można spotkać także bardziej dekoracyjne. Część z nich jest zdobiona wcięciami i wgłębieniami, mogą mieć ciekawą fakturę. Są dostępne w wielu różnych kolorach, warto więc wybrać taką, która najbardziej będzie pasowała do całej aranżacji. Od takiego szczegółu zależy całkowity efekt, więc warto to mieć na względzie.
Zabudowa karnisza płytami karton-gips
Alternatywą dla wcześniej wymienionych rozwiązań jest zastosowanie prostej osłony z płyt karton-gipsowych. Jest to rozwiązanie trwałe, niestety jednak dość pracochłonne. Wymaga przykręcenia profili do płyt k-g do sufitu tuż przed karniszem czy listwą na firany.
Płyty tego rodzaju należy przyciąć na odpowiednią szerokość za pomocą specjalnej wycinarki do karton-gipsu lub ostrego noża do tapet. Płyta powinna być dość szeroka, ale nie na tyle, by uniemożliwiać otwieranie okna. Można także odsunąć ją nieco od karnisza, takie rozwiązanie także ładnie wygląda, tworzy wnękę okienną. Płyty sprawdzają się do zasłonięcia zarówno karniszy sufitowych, jak i ściennych, o ile tylko te nie są szczególnie szerokie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.