Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 września 202211:30

Świadectwo wiary pokoleń przy Kolberga

Świadectwo wiary pokoleń przy Kolberga - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Pszów:

Stoi niepozornie. Przejeżdżając samochodem można jej w ogóle nie zauważyć. I choć jest blisko głównej drogi, to jednak z boku. W tym samym miejscu od dziesiątek lat. Najstarsi mieszkańcy mówią, że była tu od zawsze. Kapliczka przy ul. Kolberga 115 w Pszowie – Krzyżkowicach.

Legendarne początki

O przydrożnej kapliczce w Krzyżkowicach wiadomo niewiele. Ponoć pochodzi z I połowy XIX wieku. Jednak na mapach pojawia się dopiero w drugiej połowie tego stulecia. Nie jest znany fundator kapliczki, ani okoliczności jej powstania.

Znane są za to dwie legendy na temat jej początków. Jedni mówią, że przejeżdżał tędy bogaty kupiec z Wodzisławia Śl., którego napadła zgraja zbójców. Kupca uratowali parobkowie, ale w nierównej walce dwóch zostało śmiertelnie ugodzonych nożem i zginęło. Kapliczka powstała na ich cześć.

Jest też druga opowieść, w której kapliczka to wotum wdzięczności za ustanie głodu i epidemii tyfusa panującej na tych terenach. Miał ją ufundować bogaty mieszkaniec oszczędzony od wspomnianych nieszczęść.

- Bez względu na przesłanie jakie niosą legendy, z cała pewnością kapliczka ta jest przede wszystkim świadectwem głębokiej wiary i pobożności tych, którzy ją zbudowali i uczynili z niej miejsce modlitwy – podkreśla ks. Joachim Glanc, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Krzyżkowicach.

Trzeba pamiętać, że czasy, o których mowa, to ten etap dziejów Krzyżkowic, kiedy należały one do parafii pszowskiej. W Krzyżkowicach nie było kościoła i tak jak się to działo w innych miejscach kapliczka była miejscem modlitwy osobistej oraz miejscem, gdzie odbywały się różne okolicznościowe nabożeństwa, jak np. nabożeństwo majowe, czy różaniec. Tak też jest do dzisiaj w mniejszych miejscowościach, które nie posiadają własnego kościoła.

Kapliczka odremontowana

Kapliczka od zawsze była przystankiem dla strudzonych pielgrzymów wędrujących tą trasą. Zatrzymywali się w cieniu wielkiego kasztana, by pomodlić się i odpocząć przed trudami dalszej wędrówki. Pierwszy raz pielgrzymka nie przyszła tu w roku, w którym wybuchła pandemia.

W 2021 r. przyszedł jednak Mieczysław Jóźwicki. Kiedy zobaczył wnętrze z figurą Jezusa z przebitym sercem oraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej uklęknął i obiecał, że zrobi wszystko, by kapliczka odzyskała należny sobie blask. Zmobilizował mieszkańców, wspólnie zebrali potrzebne środki i miejsce odrestaurowano.

Pracy było sporo. Kapliczkę trzeba było m.in. uwolnić od oplatających ją korzeni kasztanowca. Następnie uzbrojono, obetonowano, zrobiono izolację fundamentów. Otynkowano i ułożono nową więźbę. Założono nowy dach z blachy miedzianej. Założono nowe drzwi, a nad drzwiami wstawiono mosiężny krzyż. Odrestaurowano też figury z wnętrza kapliczki.

- Figury przepięknie i starannie odnowił Hubert Aksman, który specjalizuje się właśnie w takich zadaniach. Do kapliczki dodaliśmy też statuę św. Józefa rzemieślnika i nadaliśmy jej nazwę „Kapliczka Św. Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa” – mówi Mieczysław Jóźwicki – dziękujemy za zaangażowanie okolicznych mieszkańców Krzyżkowic, którzy w sposób spontaniczny przystąpili do remontu i dzięki ich zaangażowaniu udało się zrobić wszystko w zaledwie jeden miesiąc.

17 września 2021 r. kapliczka została uroczyście poświęcona przez ks. bp Adama Wodarczyka.

Świadectwo wiary i pobożności

- Znaczenie tego miejsca pozostało niezmienne –podkreśla ks. proboszcz Joachim Glanc - jest świadectwem wiary i pobożności ludzi, miejscem modlitwy indywidualnej i wspólnotowej. Jest wołaniem o miłość, zgodę i silną wiarę w naszych rodzinach i naszej parafii. Kapliczka ta przypomina o wierze przodków i zachęca nas współczesnych do kultywowania wiary i obyczajów chrześcijańskich w naszym życiu. Jestem przekonany, że jeszcze nie raz zgromadzi nas ona na wspólnej modlitwie, a pięknie odnowiona i zadbana będzie świadectwem naszej wiary dla przyszłych pokoleń.

Oprócz nabożeństwa poświęcenia przy kaplicy Św. Rodziny odbywają się nabożeństwa różańcowe i inne. Była ona także stacją procesji Bożego Ciała.

Autor: UM Pszów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 kwietnia 202510:05

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Biuro Komunikacji Społecznej
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202513:01

Ponad setką na blacie przy szkole w Gorzycach

Ponad setką na blacie przy szkole w Gorzycach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Sport28 kwietnia 202500:05

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja28 kwietnia 202512:59

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO]

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Kilkanaście stanowisk prezentujących to, co w powiatowych szkołach najlepsze, tłumy odwiedzających, pokazy taneczne, artystyczne, kulinarne, a nawet motoryzacyjne - tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Powiatowe Targi Edukacyjne, które w tym roku zorganizowano pod hasłem "Edu Level Up".

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202511:37

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ]

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie29 kwietnia 202521:18

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.