Czy pęknięcia tynku na ścianach są powodem do obaw?

Rysy powstające na ścianach wewnętrznych budynku, przypominające często pęknięcia, rozciągają się nieraz na całej wysokości otynkowanej powierzchni. Można je zobaczyć nie tylko w starych nieremontowanych budynkach, ale również w nowooddanych do użytku lokalach mieszkalnych. Nie zawsze świadczą o poważnej usterce, jednak należy pamiętać że czasem mogą być powodem do obaw, dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny ich powstania. Wpływają na walory estetyczne pomieszczenia, ale zdarza się że świadczą o poważnej wadzie konstrukcyjnej. Jak rozpoznać, czy pęknięcie tynku jest niebezpieczne?
Jak ustalić przyczynę pęknięcia?
Aby usunąć nieestetyczne pęknięcia na ścianie, należy najpierw ustalić przyczynę ich powstania. Nie każda rysa świadczy o poważnych problemach, wymagających natychmiastowego działania, przyczyna bowiem może być zupełnie naturalna. Zmiany na tynku ściany mogą mieć różne podłoże i w większości przypadków są one tylko powierzchowne, czyli nie naruszają struktury ściany. Nie są to niebezpieczne zmiany, a ich usunięcie nie jest ani kosztowne, ani wymagające. To najczęściej efekt powstających naprężeń pod wpływem nachodzących na siebie materiałów budowlanych. Wywierając wzajemny nacisk, powodują pękanie struktury tynku, co jest widoczne w formie różnej wielkości rys i pęknięć. Najczęściej pojawiają się one w nowopowstałych osiadających budynkach i nie są niczym groźnym dla ich konstrukcji.
Problem pojawia się wówczas, gdy pęknięcia są głębokie i oprócz warstwy tynku, naruszają również strukturę muru. Tego typu zmiany najczęściej możemy zaobserwować na linii łączenia między ścianą a sufitem czy na styku ścian z podłogą. Jeśli zauważymy podobne pęknięcia, powinniśmy jak najszybciej ustalić na ile są one niebezpieczne i jaki zakres specjalistycznych prac powinien zostać wdrożony. Przyczyną tego typu zmian może być nadmierna ilość naprężeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi budynku, co świadczy niestety o wadach konstrukcyjnych. Usunięcie tych przyczyn może wymagać nie tylko czasu, ale również sporego nakładu finansowego, a w skrajnych przypadkach może oznaczać konieczność przeprowadzenia rozbiórki budynku.
Przyczyny powstawania pęknięć?
Przyczyny pęknięć w tynkach ścian wewnętrznych mogą mieć różne podłoże, a ich ustalenie ma fundamentalne znaczenie dla całej konstrukcji budynku i bezpieczeństwa jego mieszkańców. Ma to najczęściej związek z błędami wykonawczymi, których usunięcie może być na tyle skomplikowane, że konieczna może się okazać rozbiórka. Problemem może się okazać nieodpowiedni wybór i niechlujne wykonanie fundamentów, które nie są w stanie wytrzymać nacisku materiałów budowlanych na kolejnych poziomach. Dlatego tak ważne jest przygotowanie profesjonalnego projektu budowlanego i wybór właściwych materiałów budowlanych oraz materiałów do ocieplenia o odpowiedniej gęstości i wytrzymałości. Każdy inwestor przed rozpoczęciem budowy jest zobowiązany do zlecenia specjalistycznych badań geologicznych, które pozwolą określić rodzaj gruntu i dostosować do niego konstrukcję budynku i materiały budowlane. W pewnych sytuacjach powstawanie rys na tynkach wewnętrznych jest niezależne od opisanych wcześniej zmian i są one wynikiem oddziaływania drgań powstających w wyniku dużego hałasu. Chodzi tu przede wszystkim o budynki zlokalizowane przy ruchliwych drogach lub w pobliżu węzłów komunikacyjnych i lotnisk.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.