Sezon na Baszcie Rycerskiej podsumowany

W ubiegłym roku po kompleksowej modernizacji do użytku oddano prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej - Basztę Rycerską. Ten obiekt znajdujący się na historycznym Grodzisku ponownie służy wodzisławianom. 30 września 2022 r. skończył się drugi sezon na Wieży Romantycznej po rewitalizacji.
Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta ma długą i bogatą historię. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadała w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców.
Turyści na Baszcie
Baszta była do dyspozycji odwiedzających w sezonie wiosenno-jesiennym (do 30 września). W weekendy w godzinach 10:00-18:00 oraz we wtorki, środy i piątki od godziny 12:00 do godziny 18:00. Drugi sezon po rewitalizacji spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających (nie tylko wodzisławian i nie tylko Polaków), o czym świadczą statystyki.
Oficjalny sezon na Baszcie Rycerskiej dobiegł końca, jednak chętne osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin poza sezonem można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579 lub e-mailowo: d.kornafel@wodzislaw-slaski.pl.
Opiekun Baszty służył pomocą
Każda zainteresowana osoba, która z bliska chciała zobaczyć Basztę Rycerską na Grodzisku oraz wdrapać się po 59 schodach na wieżę widokową mogła zrobić to bezpłatnie w sezonie wiosenno-jesiennym (do 30 września). W godzinach otwarcia obiektu pomocą turystom służył opiekujący się nią pracownik - Aleksander Bartel. To właśnie u Olka można było uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących zabytkowej budowli, interesującej historii tego miejsca oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek o Wieży Romantycznej.
Kameralne popołudnie na Grodzisku
Wodzisławskie Grodzisko to miejsce sprzyjające kameralnym spotkaniom. Cisza, spokój oraz bliskość natury pozwalają miło spędzić czas. Jedno z takich klimatycznych wydarzeń odbyło się przy Baszcie Rycerskiej w niedzielę, 17 lipca br. dokładnie rok po gruntownym remoncie tego obiektu.
Zebrana publiczność wysłuchała nie tylko wyjątkowego koncertu w wykonaniu doświadczonych śląskich muzyków z zespołu Black Pink, z pasją do żywego brzmienia klasycznych bluesowo-rockowych instrumentów, ale miała również okazję wzięcia udziału w pogadance o kawie.
O uwielbianym przez wielu gorącym napoju opowiedział uczestnikom Tymoteusz Cieciera, specjalizujący się w wypalaniu kawy. Mężczyzna przedstawił historię kawy i jej rodzaje, a także podał kilka wskazówek, jak dobrze zaparzyć małą czarną. Ponadto wszyscy mogli liczyć na mały poczęstunek oraz spróbować tego napoju. Dwugodzinne spotkanie sprzyjało integracji oraz budowaniu relacji.
Nowoczesne technologie bez granic
We wtorek, 26 kwietnia br. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 oraz ostrawskiej Szkoły Podstawowej Březinova, w ramach projektu "Nowoczesne technologie bez granic" wzięła udział w warsztatach fotograficzno-graficznych, organizowanych w Wodzisławiu Śląskim. Dzieci pod opieką nauczycieli specjalizujących się w sztuce fotografii ruszyły w teren, aby sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. W programie przygotowanym przez Adrianę Kozielską oraz Mirosławę Hajzyk nie zabrakło głównych atrakcji turystycznych Wodzisławia Śląskiego, tj. „Balaton” i Baszta Rycerska.
Kolejna atrakcja na mapie turystycznej Wodzisławia Śląskiego
Przypominamy, że w 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka - szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz