Czy fotowoltaika to dobry sposób na wzmocnienie domowego budżetu?

Fotowoltaika to skuteczny sposób na zmniejszenie opłat za prąd. Jednak koszt założenia instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoki i może skutecznie zniechęcać do takiej inwestycji. Czy biorąc pod uwagę koszty nadal opłaca się zdecydować na instalację i korzystanie z odnawialnych źródeł energii? Tego dowiesz się czytając poniższy tekst.
Jakie są koszty takiej instalacji?
Koszty są oczywiście uzależnione od wymagań konkretnego gospodarstwa domowego. Najlepszą opcją jest zlecenie projektu instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej firmie. Weźmie ona pod uwagę warunki i zapotrzebowanie energetyczne, projektując instalację tak, aby była najkorzystniejsza finansowo. Koszty wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza modułami fotowoltaicznymi należy pamiętać o kosztach przewodów, konstrukcji i inwertera. Uwzględnić należy koszt robocizny montażystów oraz elektryków. Choć końcowa suma jest dość wysoka, można ją skutecznie obniżyć dzięki dostępnym dotacjom oferowanym przez samorządy, rząd a także Unię Europejską. O tym, jak skrócić czas zwrotu inwestycji dowiesz się w dalszej części tekstu.
Jak możemy wpłynąć na czas zwrotu inwestycji?
Pierwszym krokiem, jaki możemy wykonać jest zapoznanie się z możliwościami otrzymania dotacji. Wsparcie finansowe możemy otrzymać w formie dopłat, kredytów na dogodnych warunkach lub ulg podatkowych. Dlatego warto zainteresować się opcjami dofinansowania jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej. Producenci udzielają 25 letniej gwarancji na pełną wydajność paneli. Oznacza to, że po spłacie inwestycji zajmującej około dziesięć lat, fotowoltaika przynosi czyste zyski. Aby przyspieszyć spłatę możemy rozliczać się w ramach systemu prosumenckiego. Polega to na tym, że wyprodukowana przez nas energia, która nie zostanie zużyta w obrębie naszego gospodarstwa domowego będzie przekazana do sieci i rozliczona według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca. Inwestując w instalację fotowoltaiczną warto przemyśleć zakup pompy ciepła. Dzięki temu zmniejszysz koszty montażu i ułatwisz połączenie tych instalacji w spójny system.
Sprawdź: fotowoltaika od firmy Solarika
Zalety odnawialnych źródeł energii
Fotowoltaika pozwala na uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej. Dzięki temu możemy zapomnieć o rosnących kosztach prądu i wysokich rachunkach. Problemem nie będą także awarie i przerwy w dostawie prądu. Panele produkują prąd przy wykorzystaniu promieni słonecznych, dlatego jest to rozwiązanie całkowicie darmowe i ekologiczne. Fotowoltaika nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, nie wytwarza szkodliwych substancji i nie emituje dźwięków. Warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii i ich coraz niższe ceny. Taka inwestycja to jednorazowy koszt, który pozwoli Ci na wieloletnie oszczędności.
O fotowoltaice dla domu dowiesz się więcej pod tym linkiem: https://solarika.pl/fotowoltaika-dla-domu/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.