Magazynowanie ciepła – poznaj rozwiązania

Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, a szczególnie energii słonecznej sprawia, że pojawiają się wyzwania związane z jej magazynowaniem. Większość właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych decyduje się na oddawanie nadwyżek do sieci, ale w grę wchodzą także domowe akumulatory. Okazuje się, że bardziej efektywnym rozwiązaniem są magazyny ciepła.
Problem z magazynowaniem energii
Najbardziej efektywny model energetyczny to zużywanie energii w miejscu jej wyprodukowania. W gospodarstwach domowych nie zawsze jest to możliwe, ponieważ szczyt produkcji energii z paneli słonecznych nie pokrywa się ze szczytem jej zużycia. Dostępne na rynku akumulatory służące do magazynowania energii są relatywnie drogie, legitymują się krótką trwałością i nie najwyższą efektywnością.
Ogrzewanie pomieszczeń najbardziej energochłonne
Wskazówką, co zrobić z nadwyżkami energii jest podawana przez GUS struktura zużycie energii w gospodarstwach domowych. Urządzenia elektryczne i oświetlenie pochłaniają zaledwie nieco ponad 10% kosztów, natomiast aż 63,2% przypada na ogrzewanie pomieszczeń.
Efektywne magazyny ciepła
Tak się składa, że magazynowanie ciepła dzięki prostszym technologiom jest o wiele tańsze niż magazynowanie energii elektrycznej. W ostatnich latach pracuje się przede wszystkim nad efektywnymi ziemnymi magazynami ciepła. Dotyczy to również, a w zasadzie głównie małych magazynów ciepła przeznaczonych dla gospodarstw domowych.
Wykorzystanie magazynów ciepła
Już dziś można znaleźć kilka bardzo interesujących zastosowań dla magazynów ciepła, do których należą:
- Stabilizacja pracy kotła – kotły na paliwa stałe nie osiągają swojej nominalnej wydajności, ponieważ zapotrzebowanie na ciepło jest zmienne. Podłączenie do kotła magazynu ciepła podwyższa sprawność kotła.
- Ogrzewanie hybrydowe – magazyny ciepła są niezbędne do funkcjonowania ogrzewania hybrydowego, złożonego na przykład z pompy ciepła i kotła gazowego.
- Kolektory słoneczne – magazyny ciepła są niezbędne do pracy kolektorów słonecznych podgrzewających wodę użytkową.
Korzyści dla posiadaczy paneli PV
Oprócz tego z magazynów ciepła skorzystać mogą także prosumenci wyposażeni w instalację fotowoltaiczną. Dotyczy to między innymi domów ogrzewanych na prąd, wyposażonych w piece akumulacyjne. Ponadto akumulacja ciepła przy efektywnym magazynie powinna być na dłuższą metę bardziej opłacalna od net bilingu, czyli sprzedawania nadwyżek energii dystrybutorowi.
Posiadasz grunty rolne lub nieużytki i chcesz osiągnąć stały, stabilny dochód? Dzierżawa działki pod fotowoltaikę to rozwiązanie dla ciebie! Wystarczy płaski teren o powierzchni przynajmniej 2 ha, aby przez dekady zarabiać na nieużytku bez ponoszenia kosztów inwestycji!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.