Z jakimi problemami spotykają się mieszkańcy Zawady?

Za nami kolejne spotkanie prezydenta z mieszkańcami w sprawie Strategii Rozwoju Miasta. W dniu dzisiejszym odbyło się zebranie z mieszkańcami Zawady. Frekwencja mieszkańców była bardzo duża.
Wśród pytań zadanych prezydentowi padło dotyczącego tego, dlaczego nikt nie podkreśla tego, że Zawada jest dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Oraz czemu wszyscy zapominają o tej dzielnicy - Ja nie mam poczucia źle przepracowanego czasu w ostatnich czterech latach w związku z inwestycjami prowadzanymi w Zawadzie - powiedział Mieczysław Kieca. - Ustaliliśmy pewne priorytety działań w tej dzielnicy z poprzednią i obecną Radą. Ustaliliśmy, że w Zawadzie brakuje parkingu. Obiecaliśmy to sobie i realizujemy - to jest olbrzymia inwestycja. Bierze w niej udział dzielnica, ale większość środków pochodzi z Budżetu Miasta. Przypomnijcie sobie państwo jakie boisko było kiedyś obok szkoły, jak wyglądał plac zabaw obok przedszkola czy jak wyglądała Remiza Strażacka w Zawadzie, a jak te obiekty wyglądają dzisiaj. Nie zapominało miasto o zawadzie . Ustalamy priorytety - Podkreślił Kieca.
Kolejne pytanie, które padło dotyczyło tego dlaczego w Zawadzie nie ma poczty. - Nic nie stoi na przeszkodzie abyście porozmawiali z osobami prowadzącym w dzielnicy działalność gospodarczą, chociażby obok szkoły. Poczta jest otwarta i przyjmuje wnioski na otwieranie punktów pocztowych - powiedział prezydent. Mieszkańcy zapytali także dlaczego w Zawadzie przy nieczynnym od dawna przejeździe kolejowym stoi znak STOP. - Towarzystwo Miłośników Kolei walczy i napisało pismo do PKP o przejęcie tej linii kolejowej i przywrócenie jako atrakcji turystycznej, od Pszowa aż do Syryni. Ponieważ, sprawa jest w toku i ta linia jest dalej w tak zwanej eksploatacji to muszą być te znaki - podkreślił Mieczysław Kieca. - Bo oficjalnie ona w dokumentach jest jako linia eksploatowana. Jeżeli towarzystwo jej nie przejmie i PKP postanowi ją zlikwidować to wtedy te znaki też zostaną usunięte - dodał.
Nie zabrakło również pytania dotyczącego co osobami, które utraciły deputaty węglowe, czy miasto przewiduje jakąś pomoc. - Mogę zapewnić, że osoby słabo sytuowane finansowo otrzymają wsparcie. Są ustawy o pomocy społecznej. Mamy możliwość udzielania dotacji celowych czy różnego typu przedmiotowych jeżeli sytuacja finansowa jest zła - podkreślił Mieczysław Kieca.
Jedno z ostatnich pytań, które padło dotyczyło tego co z osobami, którym domy zostaną wyburzone w związku z realizowaną inwestycją czyli budową Drogi Południowej. Czy jest w planie miasta jakaś cześć, która zostanie udostępniona do zagospodarowania dla tych osób. - Jesteśmy w fazie przygotowywania zmian planu zagospodarowania przestrzennego na terenie całego miasta. Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną i w tej chwili pracujemy nad zmianami - powiedział Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta. Jeżeli chodzi o same własności miejskie, które są przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Mamy kilka działek na ulicy Grodzisko - w tym roku wybudowaliśmy tam drogę dojazdową. Przygotowane mamy tereny na zbiegu ulic Rogowskiej i Słowiański. Kilka takich terenów na pewno się znajdzie - dodał Szymczak.
Harmonogram następnych spotkań znajdziesz tutaj.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz