Happening zakończy akcję przeciw przemocy wobec kobiet

Już jutro, 10 grudnia, zakończy się akcja „16 dni przeciw przemocy wobec Kobiet”. Począwszy do 25 listopada, na terenie Wodzisławia Śląskiego można było wziąć udział w szeregu zajęć, które nie tylko miały za zadanie uświadomić zjawisko przemocy wobec kobiet, ale również pokazać, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, zarówno przez same maltretowane kobiety, jak również przez ich rodziny.
W tym roku Wodzisław Śląski po raz pierwszy włączył się w międzynarodowe obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Kampania organizowana jest na szczeblu międzynarodowym od 1991 r. z inicjatywy Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet.
Podczas kilkunastu dni w Wodzisławiu Śląskim można było spotkać się z prawnikami, psychiatrami, psychologami, mediatorami, pracownikami socjalnymi. Organizatorzy, czyli Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zadbali również o możliwość spotkania się z prokuratorem i policjantem. Organizowane były prelekcje, spektakle, pogadanki edukacyjne, które przybliżały problem przemocy wobec kobiet, panie miały okazję brać także udział w takich warsztatach jak „Otwórz się na zmiany”. Przygotowano również ofertę dla dzieci, czyli organizowane w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej spektakle, takie jak „Królowa Śniegu”, „Koziołek Niematołek” oraz „Pchła Krętaczka”, jak również specjalne warsztaty pod hasłem „Agresji i przemocy mówię NIE. Jak radzić sobie z agresją? Budowanie odpowiedzialności za swoje zachowanie”. Także do wodzisławskich szkół trafiły specjalne programy „Nie daj się”, czyli program profilaktyczny przeciw przemocy dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Część placówek już zaczęła go wprowadzać w życie.
Jak można podsumować kończące się jutro 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet? – Pierwsze organizowane w naszym mieście obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet spotkały się z umiarkowanym zainteresowaniem. Jednak my, jako organizatorzy, cieszymy się, jeśli nawet tylko jedna osoba zjawiła się na danej prelekcji czy spotkaniu z prawnikiem lub psychologiem. Oznacza to bowiem, że naprawdę ten człowiek potrzebował pomocy i dzięki tej akcji ją uzyskał. Miejmy nadzieję, że kolejne takie działania spotkają się z większą przychylnością mieszkańców, których z pewnością hamował również lęk i skrępowanie – wyjaśnia Krystyna Orbik-Skupień, dyrektor Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”.
Jako finał akcji organizatorzy proponują happening, w którym zaprezentują się także aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Odbędzie się on w środę, 10 grudnia, w godzinach od 15.00 do 18.00. W programie przewidziano dyżury prawników, specjalistów pracujących w obszarze przemocy, pokazy samoobrony, zabawy z dziećmi pod hasłem „Ja i moje prawa” jak również warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których dzieci przygotują ozdoby świąteczne. Finałem happeningu organizowanego w Międzynarodowy Dzień Obrony Praw Człowieka w ramach projektu „16 dni przeciw przemocy wobec Kobiet” będzie koncert zespołu „Dom Schadzek”, który rozpocznie się o godzinie 17.00. Warto dodać, że kolorem przypisanym dla tegorocznych obchodów 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet jest kolor pomarańczowy. Można więc pokazać swoją solidarność z osobami, których prawa są łamane, zakładając na happening coś właśnie w tym kolorze.
Partnerami akcji organizowanej w naszym mieście są Komenda Powiatowa Policji, Prokuratura Rejonowa, Straż Miejska, wodzisławskie placówki oświaty, Wodzisławskie Centrum Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna wydział zamiejscowy, Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Fundacja Obrony Praw Człowieka „Dura Lex Sed Lex”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz