Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 marca 201514:59

ZGMiR rozliczy ciepło

ZGMiR rozliczy ciepło - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej realizuje zadania gminy w zakresie gospodarowania składnikami gminnego zasobu nieruchomości.

Jego zadania obejmują prowadzenie ewidencji komunalnych zasobów mieszkaniowych, utrzymywanie w należytym stanie technicznym przekazanych budynków, wykonywanie remontów bieżących i kapitalnych oraz nadzór nad ich wykonaniem, utrzymywanie w stanie niepogorszonym przekazanych nieruchomości gruntowych zgodnie z ich przeznaczeniem, zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych i użytkowych, zawieranie umów dzierżawy nieruchomości, w tym reklam, prowadzenie ewidencji najemców lokali mieszkalnych i użytkowych oraz dzierżawców nieruchomości gruntowych.

Z działalnością typowo mieszkaniową, wiążą się również sprawy związane z rozliczaniem ciepła w zasobach komunalnych. Okazuje się, że w budynkach administrowanych przez ZGMiR jest kilka rodzajów systemów grzewczych.

Najpopularniejszym jest C.O. W sumie przez PEC ogrzewanych jest 93 budynków mieszkalnych, wchodzących w skład zasobów ZGMiR. W przypadku budynków, które są rozliczne w ten sposób, można wyróżnić rozliczenie na podstawie ryczałtu, czyli ilość zużytego ciepła w budynku dzieli się na powierzchnię ogrzewaną budynku. Takich budynków mamy, w tak zwanym II bloku urbanistycznym obejmującym ulice Tysiąclecia, Piastowską, Plac Zwycięstwa, PCK oraz część ulicy 26 Marca, w sumie 32. Z kolei w III bloku urbanistycznym obejmującym ulice Harcerską, Słoneczną, Sosny, Żeromskiego, Prusa, Orzeszkowej oraz część ulicy 26 Marca, rozliczenie ciepła następuje na podstawie ciepłomierzy. Opcja ta polega na rozliczeniu poprzez sumę i koszt zużytych GJ dla danego budynku i podzieleniu jej przez ilość GJ z indywidualnego ciepłomierza. Budynków w zasobach ZGMiR, które rozliczane są za pomocą ciepłomierzy jest obecnie 22. Istnieje również opcja podzielników ciepła, które zainstalowane są na kaloryferach na osiedlu Jedłownik na ulicy Górniczej. Tam w 16 budynkach znajdują się właśnie takie podzielniki, których odczyt i rozliczenie ZGMiR zleca firmie Techem.

Na ulicach Młodzieżowej, Długiej, Pszowskiej, Mendego, Bieni, Skrzyszowskiej, Curie-Skłodowskiej oraz ulicy Opolskiego zainstalowano w siedmiu budynkach kotłownie lokalne, do których ZGMiR dostarcza opał – przeważnie wydzielony człowiek zajmuje się napaleniem w piecach. Wyjątkiem jest budynek przy ulicy Opolskiego, gdzie ZGMiR jedynie zainstalował kotłownię lokalną, a opałem zajmują się już mieszkańcy, w związku z czym nie są oni rozliczani przez ZGMiR. Na ulicy Kubsza i Rzecznej, w budynkach wchodzących w zasoby ZGMiR, znajdują się kotłownie gazowe, natomiast w niektórych budynkach na terenie miasta znaleźć można także piece akumulacyjne na prąd, gdzie każdy osobno płaci za zużyta energię. Na Rynku znaleźć można także budynki, które są ogrzewane z pomp ciepła, zasilanych wspomagająco instalacją PEC.

Okres rozliczeniowy trwa od stycznia do grudnia, jednak faktury rozliczeniowe mieszkańcy dostają pod koniec pierwszego kwartału następnego roku. Pod koniec marca wiadome będzie zatem, czy za ogrzewanie trzeba będzie dopłacić czy może pojawi się nadpłata. W przypadku konieczności dopłaty, mieszkańcy mają na to miesiąc, przy czym mogą zwrócić się do ZGMiR o możliwość rozłożenia spłaty na raty. Jeśli natomiast pojawia się nadpłata, to mieszkańcy odliczają ją sobie z kwoty miesięcznego czynszu, płacąc sukcesywnie mniej.

Często zdarza się, że mieszkańcy nadmiernie oszczędzają ciepło, aby jak najmniej płacić za ogrzewanie lokalu. W związku z tym zakręcają kaloryfery maksymalnie. Jednak czy to słuszne postępowanie? – Częste kręcenie pokrętłem grzejnika zdecydowanie zwiększa zużycie ciepła. Ponieważ wcześniej wychłodzone mieszkanie, aby zostało ogrzane, musi pobrać zdecydowanie więcej ciepła. Dodatkowo takie wychłodzenie mieszkań sprawia, że utrzymuje się wilgoć, czego konsekwencją jest pojawienie się grzyba, którego później już ciężko się pozbyć. A wystarczy jedynie dogadać się z lokatorami i ustawić termostaty na trójkę – wszyscy będą mieć bardzo ciepło a i koszty zużycia będą mniejsze – wyjaśnia Stanisława Stawarska z ZGMiR.


Duże znaczenie dla rachunków za ogrzewanie, które otrzymują mieszkańcy, ma również to, czy dany budynek został poddany termomodernizacji. Może ona znacznie zmniejszyć stawkę opłat za metr kwadratowy. Tak jest chociażby w przypadku jednego z budynków przy ulicy 26 Marca, gdzie dzięki przeprowadzonej termomodernizaji stawka zmniejszy się w tym roku z 4,35 zł/m2 na 2,80 zł/m2. Równie korzystne wieści dopływają z budynku przy Placu Zwycięstwa 10 – przed termomodernizacją stawka wynosiła 5,10 zł/m2 a teraz wyniesie 4 zł/m2.

Autor: UM, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 kwietnia 202413:29

Gorzyccy policjanci spełnili marzenie Bartka [FOTO]

Gorzyccy policjanci spełnili marzenie Bartka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Kultura i Edukacja16 kwietnia 202406:17

Za nami VI Festiwal Akademicki

Za nami VI Festiwal Akademicki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.