Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 201509:44

Wystawa artystów nieprofesjonalnych "Oderwani" w galerii "Złote Grabie"

Wystawa artystów nieprofesjonalnych
0
Reklama
Rydułtowy: Galeria Sztuki "Złote Grabie" zaprasza wszystkich pasjonatów sztuki i twórczości niebanalnej. Od 3 lipca można tam podziwiać wystawę "Oderwani", która prezentuje twórczość artystów nieprofesjonalnych.

Malarstwo olejne, grafika i rysunek – niebanalne dzieła niebanalnych twórców. Artyści nieprofesjonalni potrafią tworzyć sztukę, która zachwyca i inspiruje. Ich prace można podziwiać w rydułtowskiej galerii sztuki „Złote Grabie” od 3 do 24 lipca. Wernisaż wystawy przyciągnął tłumy. Kuratorzy podkreślali, że artyści nieprofesjonalni nadrabiają brak wykształcenia artystycznego własnym zaangażowaniem oraz zupełnie innym – świeżym spojrzeniem na sztukę i rzeczywistość. Artyści „Oderwani” są podopiecznymi stowarzyszenia „Arteria” z Katowic oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Perła” z Wodzisławia Śląskiego. Obie instytucje zajmują się pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi wykorzystując w tym celu arteterapię. Sztuka pozwala się uspokoić, a przez to jest idealnym środkiem wspomagającym proces terapeutyczny. Okazuje się ponadto, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne są wyjątkowo uzdolnione plastycznie i kreowana przez nich wizja rzeczywistości uwieczniona na płótnach zachwyca nie tylko zwykłych ludzi, ale także krytyków sztuki.

Artyści, których dzieła można podziwiać do 24 lipca w galerii „Złote Grabie” od dłuższego czasu interesowali się sztuką i tworzyli w domowym zaciszu, lecz dopiero okoliczności oraz wpływ opiekunów i terapeutów spowodował, że otworzyli się na świat i pokazali szerokiemu gronu odbiorców swoje zdolności plastyczne. Jednym z takich właśnie nieprofesjonalnych a uzdolnionych artystów jest Edward Tarmas, który rysował od kilkudziesięciu lat, lecz dopiero pod wpływem atmosfery panującej w ośrodku wsparcia zaczął traktować swoje zdolności poważnie i znalazł czas i możliwości, aby im się poświęcić. Malował od najmłodszych lat. Na początku były to rysunki satyryczne szkicowane lekka ręką – dziś Pan Edward jest uznanym twórcą, który wystawia swoje prace w niejednej galerii.

Przełamywanie barier i własnych ograniczeń – to główne zadanie artystów nieprofesjonalnych. Stanisław Kmiecik – to bez wątpienia postać, którą możemy tu stawiać za wzór do naśladowania. Pan Stanisław urodził się bez rąk. Maluje nogami już kilkadziesiąt lat. Każdy dzień to walka ze swoimi słabościami. Pan Stanisław nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tworzenia sztuki. Nogami prowadzi samochód terenowy, którym startuje w rajdach. Od 1989 r. jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Nogami i Rękami.

fot. Artur Charendarczyk.

Autor: UM Rydułtowy , dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 stycznia 202620:23

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Aktualności8 stycznia 202611:09

Oświadczenie miasta Wodzisławia Śląskiego ws. Młodzieżowego Chóru Miejskiego Canticum Novum

Oświadczenie miasta Wodzisławia Śląskiego ws. Młodzieżowego Chóru Miejskiego Canticum Novum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. archiwum chóru Canticum Novum
Reklama
Aktualności9 stycznia 202619:46

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Kultura i Edukacja8 stycznia 202611:56

Polonez maturzystów na wodzisławskim Rynku

Polonez maturzystów na wodzisławskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 stycznia 202611:18

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski, fot. pogladowe/arch. portalu
Aktualności9 stycznia 202619:53

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 stycznia 202620:42

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Aktualności9 stycznia 202620:38

Pszów: Nowa taryfa za wodę

Pszów: Nowa taryfa za wodę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.