Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 201911:20

Poznaj zmiany w użytkowaniu wieczystym

Poznaj zmiany w użytkowaniu wieczystym - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Na początku roku weszła w życie nowa ustawa, która zniosła użytkowanie wieczyste. Użytkowanie wieczyste na gruntach mieszkaniowych zostało przekształcone we własność. W myśl nowych przepisów, jeśli jesteśmy użytkownikami wieczystymi danych gruntów, automatycznie stajemy się ich właścicielami.

Należy podkreślić, że przekształcenie dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, a także lokali mieszkalnych i użytkowych położonych w budynkach wielorodzinnych, w których co najmniej połowa lokali stanowi lokale mieszkalne.

Jako właściciele gruntu nie musimy uiszczać z tego tytułu żadnych opłat, poza podatkiem od nieruchomości. Nowe przepisy nakładają na nas jednak obowiązek uregulowania tzw. opłaty przekształceniowej, której raty będą naliczane nam przez dwadzieścia lat.

Opłata przekształceniowa wnoszona przez właściciela równa się opłacie za użytkowanie wieczyste przez okres wspomnianych, kolejnych dwudziestu lat. Opłatę wnosi się do 31 marca każdego roku. Obowiązujący termin w 2019 r. to wyjątkowo 29 lutego.

Bardzo ważne jest zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Jest ono konieczne, by przekształcenie ujawnić w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów. Takie zaświadczenie właścicielowi, jak również do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego prowadzącego księgi wieczyste oraz Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego, prześle Urząd Miasta.

Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie jest wydawane:

– z urzędu – nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia (co do zasady najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.),
– na wniosek właściciela – w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku,
– na wniosek właściciela lokalu mieszkalnego (wniosek uzasadniony potrzebą dokonania czynności cywilnoprawnej, np. sprzedaż lokalu mieszkalnego) albo właściciela gruntu (uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu) – w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Opłata skarbowa za zaświadczenie wydane na wniosek właściciela to 50 zł.

Co ważne, właściciel, który nie ma zamiaru sprzedawać lub darować lokalu mieszkalnego w 2019 r., nie musi podejmować żadnych działań związanych z przekształceniem.

W przypadku pytań dotyczących wprowadzonych w życie zmian w użytkowaniu wieczystym można kontaktować się z pracownikami Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta (ul. Bogumińska 4A, pok. 100, nr tel. 32 45 90 504, 32 45 90 508).

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 marca 202611:18

Zając, który połączył powiat. Niezwykła inicjatywa przed Starostwem w Wodzisławiu [FOTO]

Zając, który połączył powiat. Niezwykła inicjatywa przed Starostwem w Wodzisławiu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności31 marca 202612:07

Pszów wśród laureatów INDUSTRIADY 2026. Doceniono lokalne dziedzictwo

Pszów wśród laureatów INDUSTRIADY 2026. Doceniono lokalne dziedzictwo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności31 marca 202612:01

Szybka reakcja i dobra pamięć. Dwa zatrzymania w kilka dni

Szybka reakcja i dobra pamięć. Dwa zatrzymania w kilka dni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności31 marca 202611:05

Naturalnie na Wielkanoc. Wodzisławski Ekobazar z dodatkowymi terminami

Naturalnie na Wielkanoc. Wodzisławski Ekobazar z dodatkowymi terminami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 kwietnia 202612:22

Czwartki z jogą na Balatonie. Idealny sposób na redukcję stresu

Czwartki z jogą na Balatonie. Idealny sposób na redukcję stresu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności1 kwietnia 202612:54

Kwiecień w Wodzisławiu Śląskim

Kwiecień w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.