Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 października 201816:12

Wydano nową książkę historyczną o dziejach Wodzisławia Śląskiego

Wydano nową książkę historyczną o dziejach Wodzisławia Śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wydało nową książkę historyczną o dziejach miasta „Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą”. Autorem publikacji jest Piotr Hojka, historyk z wodzisławskiego muzeum.

Książka ta jest efektem ponad dwuletniej letniej pracy historyka badającego dzieje miasta i okolic na przełomie XIX i XX w. łącznie z okresem powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku i przyłączeniem Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej do II Rzeczpospolitej. – Jest to praca syntetyczna obejmująca wybrane najważniejsze zagadnienia i wydarzenia z omawianego okresu na ziemi wodzisławskiej. Ostatecznego kształtu nabrała w tym roku, po otrzymaniu przez muzeum dofinansowania z projektu dotacyjnego Niepodległa. Ma 12 rozdziałów, oparta jest na źródłach, jakie stanowiły lokalne gazety – niemieckie, polskie, a także archiwalia muzealne, eksponaty czy fachowa literatura, dokumenty z Archiwum Państwowego w Katowicach, w Cieszynie i w Raciborzu i z Centralnego Archiwum Wojskowego. To ostatnie źródło okazało się być kapitalną bazą wiedzy. Bardzo ciekawe materiały w nim zgromadzone wiele nam powiedziały o konfliktach i skomplikowanej historii ludzi żyjących w tych czasach – mówi Piotr Hojka. – Książka przywraca o nich pamięć i ukazuje różne punkty widzenia w opisywanej kwestii – dodaje.

To publikacja, która w pewien sposób wypełni lukę pomiędzy materiałami, które na temat miasta ukazywały się wcześniej. – W historii naszego miasta w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku wciąż jest wiele czarnych plam. Pokusiliśmy się o próbę odtworzenia polityczno-społecznego obrazu niemiecko-polskiego Wodzisławia oraz jego okolic na przełomie wieków, co więcej lata 1888-1921 to czas intensywnych przekształceń na Śląsku, zmianie uległa świadomość mieszkańców – akcentuje badacz.

Polityczne uwarunkowania
Jak informuje Piotr Hojka, pierwsza część książki to wprowadzenie do czasów, które miały miejsce sto lat temu. Połowa książki obejmuje czasy z lat 1888, czyli sięga do początków rządów Wilhelma II, aż do końca pierwszej wojny światowej. Wspomina się w niej o wydarzeniach jak kulturkampf, jak powstawanie polskich organizacji, przedstawia się w zarysie obraz miasta niemieckiego Wodzisławia – Loslau, bo taka nazwa formalnie wtedy była i ukazuje trochę faktów z pierwszej wojny światowej. Wstęp koncentruje się na tym, co będzie działo się kolejno w latach 1919, 1920, 1921 i pokazuje, jak na naszych terenach ewoluuje polskość. – Polityka w Wodzisławiu i na Śląsku dzieliła się w ten sposób, że była partia konserwatystów niemieckich powiązana z Bismarckiem, którzy rugowali katolicyzm, lokalne tradycje i była druga grupa – centrum, jakby przeciwstawna do poprzedniej, bowiem uważała, że lokalne tradycje, język należy pielęgnować. I na tym lokalnym gruncie dochodziło do tarć – zaznacza historyk wodzisławskiego muzeum. Ta pierwsza część książki pokazuje, że nagle w latach 70. 80. XIX w. po uderzeniu kulturkampfu Wodzisław staja się miastem niemieckim i to wyraźnie widać w materiałach źródłowym. Wzrasta poparcie dla konserwatystów niemieckich – dodaje.

W publikacji znajdziemy wiele informacji o tym, jak po wybuchu pierwszej wojny światowej w międzyczasie uaktywnia się nowe pokolenie działaczy polskich, przychodzących z okolic Raciborza, jak chociażby postać Augustyna Wyleżycha, z Gołkowic – Leon Zarzecki, który tworzy silny bastion polskości, a jego syn tworzy polską księgarnię. – Wiadomo, Polski nie ma i można powiedzieć, że w tamtych czasach osoby te były w pewnym stopniu marzycielami. Organizacje były ostoją dla miejscowej ludności. Te osoby tworzył nową elitę polską, która działała w czasach II Rzeczpospolitej. Był to osoby odważne, miały poparcie, choć to w jakim stopniu trudno zweryfikować – mówi.

Czas powstań
W książce znajdziemy wiele cennych informacji na temat powstań śląskich. Pierwsze kończy się niepowodzeniem, a Wodzisław pozostaje dalej niemiecki. Rok 1920 i II Powstanie Śląskie przynosi zmiany. Wodzisław zdobyto, powstaje policja mieszana polsko-niemiecka, co staje się impulsem do działania. – Pojawiają się manifestacje polskie, w tym ta z 2 na 3 maja, największa w dziejach miasta manifestacja polityczna. Polacy uaktywniają się, wychodzą z podziemia. Co więcej szkolnictwo nadzoruje Polski Komisariat Plebiscytowy. Są powoływani kuratorzy, którzy kontrolują prace szkół. 1921 ma miejsce bezpardonowa i ostra kampania plebiscytowa, ostatecznie Wodzisławiu wygrywa opcja niemiecka. Wybucha trzecie powstanie, bo opcja polska nie godzi się z wynikiem. Wspominamy w publikacji bitwę pod Olzą, w której zginęło 66 powstańców – wymienia Piotr Hojka. – Był to czas chaosu, kradzieży i rozbojów. Ludność czekała na zmiany i na stabilizację, bo była tą niepewnością o swój byt, jak i konsekwencjami konfliktów zmęczona – podkreśla. Przytoczone przykłady to, rzecz jasna, tylko niewielka część tego, co zainteresowani znajdą w wydanym przez muzeum materiale. „Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą” zawiera informacje, które jeszcze nie były publikowane. Tym bardziej warto po tę książkę sięgnąć.

Promocja materiału miała miejsce 6 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Rzecz jest dostępna za darmo w tymczasowej siedzibie Muzeum – ul. Rynek 24 do wyczerpania nakładu. To rzecz, z której powinny skorzystać biblioteki, szkoły i instytucje z regionu. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

źródło: Gazeta Wodzisławska

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności15 maja 202410:58

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego już w ten weekend

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego już w ten weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności16 maja 202409:46

Droga łącząca Buków z Lubomią do przebudowy

Droga łącząca Buków z Lubomią do przebudowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności15 maja 202407:04

O skarbach Beskidu Małego w wodzisławskim Muzeum

O skarbach Beskidu Małego w wodzisławskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202410:13

Odeszła była radna powiatowa Jolanta Tomaszewska

Odeszła była radna powiatowa Jolanta Tomaszewska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zmarła Jolanta Tomaszewska, radna Powiatu Wodzisławskiego III i IV kadencji (2006-2014), członkini Zarządu Powiatu Wodzisławskiego w latach 2010-2014.

red.
Reklama
Aktualności16 maja 202411:50

20 lat Polski w UE: Pałac Dietrichsteinów

20 lat Polski w UE: Pałac Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202414:24

Awanse i odznaczenia. Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Wodzisławiu Śląskim [FOTO]

Awanse i odznaczenia. Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Wodzisławiu Śląskim [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

17 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do uhonorowania zasług strażaków, którzy codziennie narażają swoje życie dla dobra społeczności lokalnej. To także moment refleksji nad ich ciężką pracą i nieustanną gotowością do niesienia pomocy.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport17 maja 202407:53

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.