Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 stycznia 202012:03

Tak Mszana uczciła 75 rocznicę Marszu Śmierci

Tak Mszana uczciła 75 rocznicę Marszu Śmierci - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Prawie 30-osobowa grupa przewodników turystycznych z Izraela i ponad 20 uczestników marszu "Ku Pamięci" spotkało się 19 stycznia w Mszanie na oficjalnych obchodach 75 rocznicy Marszu Śmierci.

Wśród gości wydarzenia zorganizowanego przez władze Gminy Mszana byli również wiceminister Adam Gawęda, parlamentarzyści, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, dyrektorzy jednostek gminnych, radni, członkowie stowarzyszeń i zwykli mieszkańcy gminy. Uroczystość uświetnili także świadkowie tragicznych wojennych wydarzeń: Ryszard Machulik - urodzony jako więzień na terenie KL Auschwitz-Birkenau w 1944 roku, obecnie członek zarządu głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Andrzej Prokop - syn więźnia Oświęcimia Wilhelma Prokopa. Pan Andrzej przywiózł do Mszany pasiak, w który jego ojciec był ubrany w obozie. Obecna była także Anna Smyczyk, córka Marii Chorowskiej - mieszkanki Mszany, która przez 100 dni ukrywała zbiegłego z Marszu Śmierci francuskiego Żyda Victora Zeitouna.

- Spotkaliśmy się dzisiaj w Mszanie, w małej miejscowości na Śląsku w Polsce, aby wspomnieć ofiary II Wojny Światowej, a w szczególności, aby oddać cześć ofiarom tragicznego Marszu Śmierci - ewakuowanym więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, którzy stracili życie z rąk hitlerowców na terenie naszej gminy. W styczniu 1945 roku, równo 75 lat temu, mieszkańcy Mszany i okolicznych wiosek byli świadkami niewyobrażalnego dramatu więźniów niemieckiego obozu zagłady, którzy w Marszu Śmierci oddawali swe ostatnie tchnienie - przypomniał wójt Mszany Mirosław Szymanek.

Wspomniał o 33 uczestnikach Marszu Śmierci, którzy zostali zamordowani na terenie naszej miejscowości i pochowani na mszańskim cmentarzu, a także o tych, którzy z narażeniem własnego życia próbowali nieść im pomoc. Nawiązał do historii uwięzionego w Auschwitz byłego proboszcza mszańskiego ks. Franciszka Styry, który jako katolicki kapłan był bestialsko bity i głodzony, co ostatecznie spowodowało jego śmierć w obozie.

Wójt podziękował przewodnikowi z Izraela Yakiemu Ganzowi, który od 2011 roku przyjeżdża z wycieczkami na Grób Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie. - Cieszymy się, kiedy do nas przyjeżdżają goście z różnych zakątków świata, w tym również z Izraela. Jesteśmy otwarci, chcemy wspólnie budować wspólną historię opartą na przyjaźni i zrozumieniu.

Podziękował również inicjatorowi Marszu "Ku Pamięci" Janowi Stolarzowi za pomysł upamiętnienia Marszu Śmierci. - Dzięki tej inicjatywie rozpoczętej w 2012 roku w sposób wyjątkowy wciąż żywa jest pamięć o zamordowanych więźniach, bo przecież tak długo się pamięta, dopóki jest chęć pielęgnowania tej pamięci - powiedział.

Po oficjalnej uroczystości w Ośrodku Kultury, uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Ofiar Marszu Śmierci. Następnie wszyscy przeszli wspólnie ostatni odcinek trasy z Mszany do dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim. Tam odbyły się dalsze uroczystości, przygotowane przez władze Wodzisławia.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport15 czerwca 202422:00

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mszana:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Aktualności17 czerwca 202415:12

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW świętowała 100-lecie

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW świętowała 100-lecie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.