Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lutego 201908:04

Od 4 marca obowiązywać będą elektroniczne dowody osobiste

Od 4 marca obowiązywać będą elektroniczne dowody osobiste - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Od 4 marca Polacy będą mogli składać wnioski o wydanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Projekt wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą już miały warstwę elektroniczną.

Wnioski o e-Dowody będzie można składać od poniedziałku, 4 marca. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie ostatnich przygotowań. Pomyślnie przebiegły już testy, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce. Urzędnicy mieli podczas nich możliwość sprawdzenia, jak załatwianie spraw związanych z dowodem będzie wyglądało w praktyce. Trwają też szkolenia urzędników. Przeszkolono ich prawie 5 tys.

Cały proces wdrożenia rozpocznie się w piątek, 1 marca. Warto pamiętać, że z powodu konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Od środy, 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone, mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku - 4 marca 2019 r. (te osoby dostaną już dowody z warstwą elektroniczną).

Składając wcześniej wniosek online, należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim sprawdzić, czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami - to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć na portalu Obywatel.gov.pl.

Jeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Obywatel dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Nie należy zwlekać z przesłaniem nowego zdjęcia. Należy to zrobić najpóźniej do piątku, 1 marca, do godz. 11.30.

Jeśli wniosek o dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie), powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

W piątek, 1 marca 2019 r. od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.