Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 czerwca 202317:14

Industriada 2023

Industriada 2023 - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki rozpoczyna się już w najbliższą sobotę (17.06). Pszów po raz trzeci dołącza do wydarzenia jako obiekt zaprzyjaźniony.

Pszowska Industriada odbędzie się na terenie maszynowni szybu Chrobry 1. To właśnie tam w samo południe Burmistrz Miasta Pszów Czesław Krzystała uroczyście rozpocznie wydarzenie. Jednak pierwszy punkt programu – rajd rowerowy szlakiem szybów kopalni Anna – wystartuje już o 9.00 rano spod lodowiska.

Na początek rowery

21-kilometrowa trasa rozpoczyna się na lodowisku w Pszowie. Tam będzie można się zapisać już od 8.15. Start rajdu zaplanowano na 9.00. Uczestnicy zobaczą szyb Jedłownik w Wodzisławiu Śląskim, szyb Czyżowice w Czyżowicach i szyb Jan w Pszowie. Meta znajduje się przy maszynowni szybu Chrobry I w Pszowie. Tam rowerzyści mają dotrzeć około południa. Będzie to również okazja, by wzmocnić się regeneracyjnym posiłkiem i zwiedzić zabytkowy budynek maszynowni.

Kto może wziąć udział w rajdzie?

W przejażdżce mogą brać udział całe rodziny, bo pozwala na to rekreacyjny charakter wydarzenia. Trzeba tylko pamiętać, by osoby niepełnoletnie były wyposażone w kartę rowerową. Uczestnikami mogą być także osoby niepełnoletnie, które nie ukończyły 15 roku życia. W takim wypadku ważne jest dostarczenie do organizatora zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Młodsi mogą jechać tylko pod opieką osoby dorosłej. Organizatorami rajdu są Urząd Miejski w Pszowie wraz z Sekcją Turystyki Rowerowej „Koło” działającą przy Towarzystwie Przyjaciół Pszowa.

Oficjalne rozpoczęcie

Gdy rowerzyści zakończą przejazd – Industriada rozpocznie się oficjalnie w samo południe. Burmistrz Czesław Krzystała zaprosi wówczas wszystkich do zwiedzania zabytkowej maszynowni Szybu „Chrobry I” wraz z maszynami wyciągowymi „Chrobry Wschód” i „Chrobry „Zachód”. Obiekty można oglądać razem z przewodnikiem, który opowie jak to wszystko funkcjonowało. Przewodnikami będą byli pracownicy kopalni Anna. Bezpłatne wejścia zaplanowano na 13.15, 16.00 i 17.00.

Industrialnie dla najmłodszych

Najmłodsi będą tworzyć. Pod okiem instruktorów z Miejskiego Ośrodka Kultury od 13.00 do 16.00 będą rysować węglowe pejzaże, projektować czarną biżuterię i budować chodnik. Mali detektywi zajmą się natomiast badaniom węgla.

Sztuka przemysłu

Hasło przewodnie Święta to „Sztuka przemysłu”. W Pszowie artystycznych akcentów nie zabraknie. Organizatorzy zaplanowali wystawę fotografii członków Grupy Twórczej Photo Industrial Team. Zdjęcia zostały wykonane podczas pleneru organizowanego w obiektach byłej kopalni Anna oraz w Elektrowni Rybnik. Joanna Pawełek zaprezentuje grafiki stworzone cienkopisem, których motywem przewodnim są obiekty KWK Anna. Sięgniemy także po malarstwo Maksymiliana Hojki i grafiki Henryka Topisza – obaj nieżyjący już artyści byli pracownikami kopalni Anna.

Muzycznie do wieczora

By nie zatracić szczególnego charakteru tego święta przed budynkiem maszynowni zagra Orkiestra Dęta Fundacji Muzycznej im. Wiktora Kamczyka. Przez godzinę trwać będzie górnicza biesiada. Wieczorny koncert to Luxtorpeda – formacja założona przez Roberta Friedricha znanego z takich zespołów jak Acid Drinkers czy Arka Noego. Występ Luxtorpedy poprzedzi zespół Rumore.

Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Pszów.

 

plakat_rajd_rowerowy_2023

plakat_industriada_pszow_2023

Autor: mat.nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.