Rączka gotował w Rydułtowach

Kucharz, miłośnik śląskiej kultury i celebryta – Remigiusz Rączka gościł w Rydułtowach na zaproszenie Biblioteki im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Na spotkaniu autorskim opowiadał od kuchni, o karierze w kuchni.
Sala kameralna Biblioteki im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rydułtowach pękała w szwach i nic w tym dziwnego. Remigiusz Rączka – znany kucharz i miłośnik śląskiej kultury potrafi wzbudzić zainteresowanie nie tylko dobrym i wyszukanym jedzeniem, ale także wysmakowanymi opowieściami o swoim życiu i kulisach telewizyjnej gwiazdy. Spotkanie autorskie, które odbyło się w piątek 29 stycznia połączono z promocją jego nowej książki „Rączka Gotuje na Beztydziyń i Świynta”. Przepisy na tradycyjne potrawy kuchni regionalnej napisane są w gwarze śląskiej, dlatego pozycja ta znajdzie uznanie nie tylko wśród miłośników kulinariów, ale także wśród znawców regionu i Śląska. Remigiusz Rączka podkreślał, że właśnie w Rydułtowach i szeroko pojętej ziemi wodzisławskiej można usłyszeć najczystszy dialekt śląski, dlatego też tak lubi odwiedzać zarówno nasze miasto, jak i cały powiat wodzisławski.
Biblioteka to nie tylko książki – to także osoby, które je napisały. Od wielu lat Biblioteka im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Rydułtowach stara się organizować spotkania autorskie ze znanymi postaciami świata kultury, które mają do zaoferowania nie tylko ciekawe pozycje literackie, ale także wciągające opowieści. W ciągu kilku zeszłych miesięcy mury rydułtowskiej książnicy odwiedziło wielu znamienitych gości w tym Paweł Zawitkowski. Specjalizuje się on w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej „POLEK”. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie z rydułtowskim autorem uznanych kryminałów – Thomasem Arnoldem (Arnoldem Płaczkiem) oraz z legendą polskiej satyry Marią Czubaszek.
Łączenie tradycji literackich i kulinarnych ma w Rydułtowach długą i bogatą tradycję. Od wielu lat wszyscy miłośnicy dobrej śląskiej kuchni mogą korzystać z przepisów znajdujących się w trzech książkach, które powstały dzięki zaangażowaniu rydułtowskich gospodyń, gospodarzy oraz miłośników smacznej i wyszukanej kuchni. „Wielkie maszkecenie w Rydułtowach” oraz „Męskie spojrzenie na wielkie maszkecenie w Rydułtowach - to pozycje dla tych, którzy szukają pomysłu na dobry i niepowtarzalny obiad utrzymany w zgodzie ze śląską tradycją kulinarną, zaś „Szarlota, szarlotki oraz jabłka w roli głównej i w tle” - to zbiór przepisów dla miłośników ciast, ciasteczek i wszelkich słodkich przysmaków. Wszystkie pozycje doskonale się uzupełniają, a jednocześnie wzbogacają kulturę kulinarną Rydułtów i całego Śląska.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz