Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 marca 201517:56

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce. Wójt Marklowic został ponownie przewodniczącym zarządu

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce. Wójt Marklowic został ponownie przewodniczącym zarządu  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Marklowice: 10 marca odbyło się XXIII Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce (SGGP). Zgromadzenie jednogłośnie udzieliło poprzedniemu Zarządowi absolutorium i wybrało nowy, siedmioosobowy skład Zarządu na kolejną kadencję.

Zgodnie z zaproponowanym układem poniższy skład zapewnia reprezentację trzech regionów górniczych (Małopolska, Lubelskie i Śląsk) oraz obszarów działania różnych spółek górniczych.

Po raz kolejny, w wyniku tajnego głosowania, przewodnictwo w Stowarzyszeniu objął Tadeusz Chrószcz, Wójt Marklowic, a jego zastępczynią została Anna Hetman - Prezydent Jastrzębia-Zdroju. Poniżej podajemy pełny skład Zarządu:

1. Tadeusz Chrószcz, Wójt Gminy Marklowice - przewodniczący zarządu (śląskie);
2. Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój - zastępca przewodniczącego zarządu (śląskie);
3. Kazimierz Adamczyk, Wójt Gminy Ornontowice (śląskie);
4. Franciszek Dziendziel, Wójt Gminy Pawłowice (śląskie);
5. Adam Grzesiuk, Wójt Gminy Puchaczów (lubelskie);
6. Jacek Latko, Burmistrz Miasta Libiąż (małopolskie);
7. Bogdan Taranowski, Wójt Gminy Miedźna (śląskie).

Dzień wcześniej odbyła się konferencja, na której zostały poruszane aktualne problemy i wyzwania wobec gmin górniczych w kontekście trudnej sytuacji polskiego górnictwa. W konferencji wzięli udział śląscy posłowie i senator Adam Zdziebło, jak również przedstawiciele śląskiego urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego. Kwestią najbardziej palącą są działania w celu ochrony finansów gmin zagrożonych zwrotem podatku od nieruchomości na rzecz spółek węglowych, co można doraźnie osiągnąć poprzez włączenie pakietu osłonowego dla gmin górniczych w "Program dla Śląska i Małopolski" - natomiast długofalowo poprzez zmianę zapisów ustawowych precyzujących definicję budowli.

Gminy górnicze zostały postawione przed koniecznością obniżenia swoich dochodów przez konieczność zwrotów kwot na rzecz przedsiębiorstw węglowych. Tymczasem podatek od nieruchomości był pobierany zgodnie z obowiązującym prawem i obowiązującą linią orzeczniczą. Część gmin zapłaciła nawet od zwiększonych przychodów "podatek janosikowy", który obecnie powinien być na rzecz tych gmin zwrócony. Dlatego działania Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce w roku 2015 koncentrują się przede wszystkim na korekcie istniejącego, niekorzystnego stanu legislacyjnego, szczególnie w kwestiach:

1. Wprowadzenia jednolitej i wyczerpującej definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości w kategorii podziemne budowle górnicze;
2. Opłat eksploatacyjnych celem ich utrzymania w wysokości zapewniającej dotychczasowy poziom dochodów gmin i przywróceniu regulacji kwartalnej opłaty;
3. Wyłączenia opłaty eksploatacyjnej z podatku "janosikowego".

fot. nettg.pl.

Autor: UG, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202613:33

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK, fot. FB/Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności25 czerwca 202618:43

Śladami bitwy pod Godowem. Rowerzyści połączą aktywność z lekcją historii

Śladami bitwy pod Godowem. Rowerzyści połączą aktywność z lekcją historii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe - pexels.com/Radik 2707
Reklama
Aktualności27 czerwca 202614:05

Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO]

Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.